Bayan öğrencilere uygulanan 8 haftalık temel badminton antrenmanının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
Some physical and physiological parameters effect of 8 weeks of basic badminton training applied on female students
- Tez No: 288851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, badminton sporunu daha önceden hiç yapmamış Beden eğitimi ve spor yüksek okulunda okuyan bayan öğrencilere uygulanan 8 haftalık temel badminton antrenmanının bazı fiziksel, fizyolojik ve motorik özellikler üzerine etkisinin olup olmadığını araştırarak ilgili alan ve literatürüne katkıda bulunmaktır.Araştırma Gazi üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu 2. sınıfta okuyan toplam 30 bayan öğrenci üzerine yapılmıştır. Araştırmaya öğrenciler gönüllü olarak katılmış ve 15 deney 15 kontrol gurubu olarak ikiye ayrılmıştır.Araştırmaya katılan guruplara ön test ve son test olarak boy, vücut ağırlığı, sağ pençe kuvveti, sol pençe kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti, 30 metre hız koşusu, esneklik ölçümü, sağ ve sol elle ışık ve ses reaksiyon zamanı ölçümü, dikey sıçrama, uzun atlama ve koordinasyon ölçümleri yapılmıştır.İstatistiksel analizlerde ölçüm sonuçlarının aritmetik ortalaması (X) Standart Değişimi (SD) Minimal ve Maksimal büyüklükleri tespit edilerek, Non prametrik testlerden Mann-Whitney U testi Yapılmıştır. Hesaplamalarda SPSS 16. paket programında kullanılmıştır. Önem seviyesi 0,01- 0,05 kabul edilmiştir.Deney gurubuyla kontrol gurubu arasında ön test ölçüm sonuçlarının arasında istatistik açıdan anlamlı bir fark bulunmazken, uygulanan 8 haftalık antrenman sonrası son test ölçüm sonuçlarında deney ve kontrol gurubu arasında istatistik açıdan deney gurubu lehine anlamlı farklar çıkmıştır.Sonuç olarak uygulanan 8 haftalık temel badminton antrenmanının hem fiziksel hem de fizyolojik açıdan bayan sporcular üzerine olumlu yönde etki yaptığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to search whether there is effect of 8 weeks basic badminton training applied on the female students never not doing exercise in badminton sport and studying at Physical Education and sport faculty on the some physical, physiological and motoric features or not and to contribute to the relevant field and literature.Study was carried out on total 30 female students studying at 2nd class of Physical Education and Sport Faculty in Gazi University, Ankara. Student participated into the study voluntarily and they were divided into two groups as 15 experiments and 15 controls.For the groups participating into the study, height, body weight, right claw strength, left claw strength, back strength, leg strength, 30 meter run up, flexibility measurement, light and sound reaction time measurement with right and left hand, vertical jumping, long jump and coordination measurements were carried out as pre-test and post-test.Mann-Whithey U test from non-parametric tests was performed by determining the arithmetic average (x), Standard Change (SC), Minimal and Maximal Sizes of measurement outcomes in the statistical analysis. SPSS 16 package program was used in the calculations. Level of significance was accepted as 0,01-0,05.While it was not found any significant difference in the 1th measurement results between experiment group and control group, it was found significant differences in favor of experiment group statistically in 2nd measurement results between experiment and control group after the applied 8 weeks training.In conclusion, it can be said that applied 8 weeks basic badminton training has positive effect on female athletes in terms of both physical and physiological.