Torsades de pointes'in oluşumuna katkıda bulunan ve tetikleyen etyolojik faktörler
Factors that trigger and contribute to the formation of torsades de pointes
  1. Tez No: 289004
  2. Yazar: HALE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖRENEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Torsades de Pointes'in başlama paterni ile klinik ve elektrofizyolojik karakteristikler arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının belirlemek için farklı başlangıç paternli ventriküler taşiaritmilerin elektrofizyolojik özelliklerini araştırdık Bu retrospektif çalışmada 32 hastadan (ortalama yaş 66±8) Torsades de Pointes tanımlanan 50 ritm şeridi incelendi. Tüm hastalar koroner yoğun bakım ünitesinde yattıkları sürece monitörize edildi. Ventriküler ektopik vuru ile başlamayan ventriküler taşiaritmiler ani başlangıçlı taşiaritmi olarak isimlendirildi. Tek veya multiple ektopik vuruyla başlayan ventriküler taşiaritmiler ani başlangıçlı olmayan taşiaritmi olarak isimlendirildi. Ani başlangıçlı olmayan epizodlar ani başlangıçlı epizodlardan daha sıktı (32 epizoda [%64] karşılık 18 epizod [%36] ). Ani başlangıçlı olmayan grupta 10 epizod (%31,25) multiple kompleks sonrasında başlamışken, 22 epizod (%68,75) tek ektopik vuru sonrasında başlamıştı.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the electrophysiological features of ventricular tachyarrhythmias with different initiation patterns to assess whether there is a relationship between the initiation patterns of TdP and clinical and electrophysiological characteristics. We analysed 50 rhythm strips defined as TdP from 32 patients (mean age of 66±8) years) in this retrospective study. All patients were monitored while they were hospitalised in the coronary care unit. Ventricular tachyarrhythmia that was not preceded by ventricular ectopik beats was defined as sudden onset tachycardia. Ventricular tachyarrhythmia that was preceded by single or multipl ectopic beats was defined as non-sudden onset tachycardia. Non-sudden onset episodes were more common than sudden onset episodes (32 episodes [%64] versus 18 episodes [% 36] ).