Ön çapraz bağ anteromedial ve posterolateral bandlarının fleksiyon ve ekstansiyondaki uzunluk farkları (Kadavra çalışması)
Length difference of anteromedial and posterolateral bundles of anterior cruciate ligament in flexion and extension (Cadaver study)
- Tez No: 289079
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TUNCAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda ön çapraz bağın AM ve PL bandlarının fleksiyon ve ekstansiyon esnasındaki uzunluklarını ölçmeyi ve istatistiksel olarak incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumunda 10 kadavranın hem sağ hem de sol dizi olmak üzere toplam 20 kadavra dizi üzerinde çalışıldı. 10 kadavranın hepsi erkekti (%100). Diz anterior longitudinal insizyonla girildi. Cilt, cilt altı geçildikten sonra medial parapatellar insizyonla diz eklemine ulaşıldı. Ön çapraz bağ AM ve PL bandlarınının fleksiyon ve ekstansiyondaki uzunlukları milimetrik fleksibl cetvel kullanılarak ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. İstatistiksel çalışmada wilcoxon testi kullanıldı.Bulgular: Ortalama yaş 46.5'tu (32-62).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to measure lengths of both anteromedial(AM) and posterolateral(PL) bundles of anterior cruciate ligament(ACL) in flexion and extension, and analyse statistically.Material and Method: 20 knees of 10 human cadavers were studied in Republic of Turkey Ministry Of Justice Forensic Medicine Institiute. All the subjects were male (100%). An anterior longitudinal incision was made and After passing subcutaneus tissue, knee joint was visualized with a medial parapatellar approach. Lengths of both anteromedial and posterolateral bundles of anterior cruciate ligament in flexion and extension were measured in milimeters with flexible ruler scale. Data was analysed statistically. Wilcoxon test was used for statistical analysis.Results: Mean age was 46.5 (32-62).