Otojen hamstring grefti ile ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uygulanan hastalarda transtibial ve anteromedial tekniğin radyografik ve fonksiyonel olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 341755
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı, otojen hamstring grefti ile yapılan ÖÇB rekonstrüksiyonlarında transtibial teknik ile anteromedial portal tekniğinin kısa dönem fonksiyonel ve radyografik sonuçlarını karşılaştırmaktır. Mart 2010 ile kasım 2012 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi?nde ÖÇB yırtğı nedeniyle aynı cerrah tarafından artroskopik rekonstrüksiyon uygulanan ek diz problemi olmayan 60 hasta (30 TT, 30 AM) değerlendirildi. Operasyon öncesi ve 6-12. ay takiplerde, fonksiyonel sonuçlar; Lysholm diz, IKDC sübjektif form, Tegner aktivite skorları ve Rolimeter ile değerlendirildi. Ön-arka ve yan radyografilerde kemik tünel genişlik ve pozisyonu, Amis Jacob çizgisi yüzdesi dijital kumpas kullanılarak ölçüldü. Lachman ve ters (r)Pivot Shift testleri de uygulandı. 6-12.ay takip sonuçları. Transtibial teknik grubu anlamlı derecede yüksek Lachman, ters (r)Pivot Shift ve Rolimeter değerine sahipti (p ? 0.05). Anteromedial portal teknik grubu daha iyi Lysholm skoruna sahipti (p ? 0.05). Anteromedial portal teknik grubunda femoral tünel genişlemesi ön arkada % 37,09±15,73, yanda 36,09±15,58, tibial tünel genişlemesi ön arkada % 43,31±15,43, yanda 43,31±15,43 olarak hesaplandı. Transtibial teknik grubunda femoral tünel genişlemesi ön arkada % 71,97±19,76, yanda 59,59±17,89, tibial tünel genişlemesi ön arkada % 44,21±14,03, yanda 45,85±12,88 olarak hesaplandı. Anteromedial portal teknik grubunda ön-arka ve lateral femoral tünel ve lateral tibial tünel genişleme yüzdeleri anlamlı derecede düşük bulundu. Transtibial teknik grubunda Amis Jacob çizgisine göre tibial tünel pozisyonu anlamlı derecede posteriorda bulundu.. Transtibial teknikle karşılaştırıldığında, anteromedial portal tekniği ile doğal ÖÇB ayak izi merkezli daha anatomik femoral tünel açılmakta ve bunun sonucunda da Lachman ve Pivot Shift testleriyle tibial translasyon ve rotasyon daha iyi kontrol edilebilmektedir. Transtibial teknikle doğal ÖÇB femoral ayak izi merkezini yakalamak için tibial tünelin anlamlı derecede posterior ve laterale yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu da daha oblik greft yerleşimiyle sonuçlanmaktadır. Bu bilgiler ışığında ÖÇB greft oryantasyonunu diz rotasyonel kinematiğinde rol oynadığını söyleyebiliriz. Transtibial teknikle femoral tüneli daha anatomik açmak için tibial tünel içerisinden yerleştirilen klavuz tel tibial tünel posterolateraline yönelmekte ve femoral tünel açılırken tibial tünel eklem çıkışında iatrojenik eksantrik genişleme olmaktadır. Anatomik anteromedial portal tekniği ile femoral tünel genişleme insidansı ve miktarı transtibial tekniğe göre anlamlı derecede düşük bulundu. Bu çalışma, anatomik ÖÇB rekonstrüksiyonuyla ilişkili olarak klinik sonuçlardaki iyileşmeyi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the this study is to investigate short-term functional and radiographic outcome differences between patients recovering from anterior cruciate ligament reconstruction with a hamstring autograft using the transtibial technique versus the anteromedial portal technique. We evaluated 60 patients (30 TT, 30 AM) who has no other knee problem undergo arthroscopic reconstruction of anterior cruciate ligament tears with same surgeon between March 2010 and November 2012 at Gazi University hospital. Preoperatively and at 6-12 month follow-up, functional outcome was assessed with Lysholm knee, IKDC Subjective form, Tegner activity scores and Rolimeter. The diameter of the bone tunnels and tunnel positions in the anterior-posterior and lateral ragdiographs, Amis Jacob line percentage were measured using digital callipers. Lachman and revers Pivot Shift tests also performed. Results of 6-12 month follow up. Transtibial technique group had significantly high Lachman, reverse Pivot Shift and Rolimeter values (p ? 0.05). The anteromedial portal technique group had better Lysholm scores (p ? 0.05). In anteromedial portal technique group the incidence of femoral tunnel enlargement was 45,05±14,87 and 43,31±15,43 % in the anteroposterior and lateral views and tibial tunnel enlargement was 37,09±15,73 and 36,09±15,58 % in the anteroposterior and lateral views. In transtibial technique group the incidence of femoral tunnel enlargement was 71,97±19,76 and 59,59±17,89 % in the anteroposterior and lateral views and tibial tunnel enlargement was 44,21±14,03 and 45,85±12,88% in the anteroposterior and lateral views. The incidence of antroposterior and lateral femoral tunnel and lateral tibial tunnel enlargement was significantly less in anteromedial portal technique group. In transtibial technique group tibial tunnel positioned significantly posterior on Amis Jacob line. The anteromedial portal technique allows for more anatomic positioning of the femoral tunnel in the center of the native footprint, resulting in secondary improvement in control of tibial translation and rotation with Lachman and pivot-shift testing compared with transtibial technique. To capture the center of native femoral footprint, transtibial technique requires significantly greater posterior and lateral placement of the tibial tunnel, resulting in more vertical graft orientation. These findings support the notion that ACL graft orientation play a role in rotational kinematics of knee. Posterolateral positioning of the guidewire in the tibial tunnel with the transtibial technique results in iatrogenic re-reaming of the tibial tunnel and significant eccentric expansion of intra-articular aperture. Both the incidence and the degree of femoral tunnel enlargement after anatomic anteromedial portal technique with the hamstring tendon grafts are significantly less than those after transtibial technique. This investigation showed that better clinical results are associated with anatomic ACL reconstructions.