Erkek hastalarda kalp krizi sonrası cinsel işlev bozuklukları ve nedenleri
Sexual dysfunction in male patients with myocardial infarction and its causes
- Tez No: 289112
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ELBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, erkeklerde kalp krizi sonrası cinsel işlev bozukluklarını (disfonksiyon) ve bunları etkileyen psikolojik faktörleri araştırmaktır.YÖNTEM: Çalışmaya 3-12 ay önce kalp krizi geçirmiş olan, 30?70 yaş arasında 60 erkek hasta alınmıştır. Kontrol grubu ise yaş ve eğitim durumu bakımından hasta grubu ile benzer, kalp krizi öyküsü veya herhangi bir kalp hastalığı olmayan 30 kişiden oluşmaktadır. Hasta ve kontrol grubunun SCID-I ile 1. Eksen tanıları değerlendirilmiş ve ayrıntılı cinsel öyküleri alınmıştır. Psikolojik durumlarını değerlendirmek için; Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), eş uyumlarını değerlendirmek için; Çiftler Uyum Ölçeği (ÇUÖ) ve cinsel işlevlerini değerlendirmek için; `Ereksiyonİşlevi Uluslararası Değerlendirme Formu' (IIEF) ve `Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Formu' (ASEX) kullanılmıştır. Hasta grubundan, kalp krizi öncesindeki son bir ayı ve görüşme öncesi son bir ayı düşünerek IIEF ve ASEX'ten ikişer adet doldurmaları istenmiştir. Katılımcıların serbest ve total testosteron değerleri ölçülmüştür.BULGULAR: Hasta grubunun, BAÖ, BDÖ puanları kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05). Ancak kalp krizi sonrası cinsel işlev bozukluğu varlığı, kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p0,05). Benzer olarak kalp krizi öncesi IIEF alt ölçek ve ASEX puanları bakımından kontrol grubu ile istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study is to evaluate the sexual dysfunction and associated psychological factors in males with myocardial infarction (MI).METHODS: In this study, 60 male patients, who had MI within 3 ? 12 months, were evaluated. The control group consisted of 30 healthy men who matched for age and education. In interview, patients and control groups were evaluated for axis 1 disorders by SCID-I, and detailed sexual history was taken. For psychological status evaluation Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI); for marital adjustment evaluation Dyadic Adjustment Scale (DAS); for sexual function evaluation the international Index of Erectile Function (IIEF) and the Arizona Sexual Experiences Scale Form (ASEX) were used. In patient group, IIEF and ASEX forms were filled twice,considering last month before MI and last month before interview. Free and total testosterone was measured in both groups.FINDINGS: BDI and BAI scores were significantly higher in patients, compared to the control group (p0,05). However sexual dysfunctions were significantly higher in patients after MI than control group (p0,05). Similarly, by means of IIEF subscale score and ASEX total score, there was no significant difference in patients before MI and control group (p>0,05).