Asemptomatik primer hiperparatiroidizmi olan hastalarda kardiyak yapı ve fonksiyonların incelenmesi
Investigation of cardiac structure and functions in patients with asymptomatic primary hyperparathyroidism
  1. Tez No: 289127
  2. Yazar: BANU AKTAŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BALOŞ TÖRÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Biyokimyasal tetkiklerin daha yaygın kullanılması sonucunda, PHPT hastaları erken dönemde tanı almaya başlamışlardır. Prospektif çalışmalarda paratiroidektomi uygulanmayan asemptomatik PHPT (APHPT) hastalarının çoğunun yıllar içinde biyokimyasal açıdan stabil seyrettikleri gösterilmiştir. APHPT hastalarında paratiroidektomi endikasyonları belirlenirken; PHPT?nin son organ etkileri dikkate alınmıştır.Kardiyovasküler mortalite, semptomatik PHPT hastalarında en önemli mortalite sebebidir . APHPT hastalarındaki mortalite ve kardiyovasküler sistemde meydana gelen değişiklikler hakkındaki veriler oldukça kısıtlıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Especially after widespread usage of biochemical panels, it became possible to perform early diagnosis of PHPT patients. In prospective studies, it has been demonstrated that most asymptomatical PHPT (APHPT) patients have stable course over the years. While parathyroidectomy indications have been determined at APHPT patients, end-organ damage of hyperparathyroidism has been considered.Cardiovascular mortality is the leading cause of mortality for symptomatic PHPT patients. Information about mortality and the changes in the cardiovascular systems of APHPT patients are quite limited. In this study, the main aim is to examine the cardiac structure and functions in the APHPT patient group.Material and method: 31 patients with APHPT diagnosis and 32 control cases with similar cardiac risk factors are included in the study.Cardiac structure and functions are evaluated by means of two-dimensional doppler echocardiography (PWD) and tissue doppler echocardiography (PWDD).Results: Serum PTH and Ca levels are found to be statistically different for the patient and the control groups [181,38(79-736) vs 58,36(26,20-60,00) p0.05). No difference was determined between the patient and control groups in terms of hs-CRP (2,38 (0,01-9,41) vs 3,07 (0,05-9,41) p=0,063).Conclusion: Cardiac structure and functions were affected in the asymptomatic PHPT patients. These changes occur independent of well-known cardiac risk factors. Well understanding of the cardiac changes in asymptomatic PHPT patients might lead to new parathyroidectomy indications.