Yüzeyler üzerinde kalan alet izlerinin alınmasında kullanılan malzemelerin karşılaştırılması
Comparison of the casting materials that are used for casting of the toolmarks on the surfaces
- Tez No: 289179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Olay yeri inceleme çalışmalarında ve laboratuvar incelemeleri sonucunda olayın faillerine ulaşabilmek için yapılan çalışmalarda en doğru hamlelerin yapılarak sonuç alma süresinin kısaltılması, zaman kaybın önüne geçilmesi ve hata yapma riskinin düşürülmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda maddi zarara neden olmadan en doğru sonucu alabilecek malzemelerin temin edilmesinin sağlanması gereklidir.Bu çalışmada, olay yerinde tespit edilen alet izlerinin iz alma malzemeleri ile kalıbının alınmasından, laboratuvarda yapılacak inceleme ve karşılaştırmaları da dâhil olmak üzere uygulanacak hareket tarzları ve prosedürler ile kullanılacak teçhizat ve malzeme konuları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu kapsamda, kalıp alma aşamasında kullanılan iki farklı tipteki alet izi kalıp alma malzemesi ile bu malzemeler içerisinde yer alan farklı renklerdeki silikon ve benzeri kalıp alma malzemesinin alet izi incelemelerinde kullanılması en uygun olanları konusunda bir değerlendirme yapılmıştır.Yapılan değerlendirmede, iki farklı tipteki malzeme ile yapılan kalıp alma uygulamaları sonucunda elde edilen iz kalıplarının özellikle maliyet konusunda oldukça büyük farklılıkları bulunduğu ve elde edilen sonuçların birbirinden farklı olmamasından hareketle maliyet etkin bir çalışma kapsamında uygun malzeme kullanımı konusunun göz önünde bulundurulması gerektiği değerlendirilmiştir. Ayrıca, mikroskopta yapılan inceleme ve karşılaştırmalarda, alınan kalıplar üzerindeki izlerde karakteristiklerin detaylarını en iyi biçimde yansıtan rengin kahverengi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to shorten the time frame and to take measures against losing time and to reduce the probability of making mistakes to reach the suspects at the end of the crime scene investigations and laboratory examinations. At the same time, it is needed to provide the exact equipments and materials.In this thesis, casting the toolmarks that are found at the crime scenes and the comparisons and examinations of the toolmarks are explained in detail with the course of actions and the procedures and the materials and equipments in the first and second part. In this content, in the third part an evaluation is made about the appropriate casting kit between two different toolmark casting kits and appropriate casting material color between different colors of silicone casting materials for the toolmarks examinations within a sample case.In the evaluation, there is a big difference about the costs of two different toolmark casting kits, but the results of these two kits are not so different. In a cost efficient study, it should take into consideration to use the appropriate kit in toolmark examinations. Also, it is observed that the best color to show the characteristics in detail in laboratory comparisons and examinations of toolmarks castings is brown.