Farklı vertikal yüz boyutuna sahip hastaların gülümseme karakteristiklerinin üç boyutlu stereofotogrametri ile incelenmesi
The THREE-dimensional evaluation via stereophotogrammetry of smile characteristics belonging to patients with varying vertical face dimensions
- Tez No: 786654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE NURAY YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Ortodontik tedavi görmemiş ve farklı vertikal yüz yüksekliklerine sahip hastalarda istirahat ve gülümseme pozisyonlarındaki özelliklerinin üç boyutlu stereofotogrametri yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Yaşları 15-30 yıl arasında değişen 120 birey vertikal yüz yüksekliklerine göre 3 gruba ayrılmıştır (Artmış yüz yüksekliği, n=40; Azalmış yüz yüksekliği, n=40; normal yüz yüksekliği, n=40). Hastalardan 3 boyutlu stereofotogrametri aracılığıyla istirahat ve gülümseme pozisyonlarında görüntüler elde edilmiştir. 3dMDvultus programı kullanılarak istirahat ve gülümseme görüntüleri üzerinde doğrusal, açısal ve oransal ölçümler yapılmıştır. Ayrıca 3 boyutlu istirahat ve gülümseme kayıtları çakıştırılmış olup; belirli noktaların hareket yönü ve miktarı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to evaluate the three-dimensional stereophotogrammetric images of the patients with different vertical face heights before receiving any orthodontic treatment. Material and method: Images were obtained during smile and rest positions via three-dimensional stereophotogrammetry from 120 individuals (aged between 15 and 30) and divided into 3 groups according to the vertical facial heights (High angle vertical pattern, n=40; Low angle vertical pattern, n=40; Normal angle vertical pattern, n=40). Linear, angular and proportional measurements were measured on the smile and rest images using 3dMDvultus software. In addition, the three-dimensional smile and rest recordings were superimposed, and the extent and direction of the movement for particular points were evaluated.