Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin transaksiyonel analiz kuramına göre ego durumları
Transactional analysis theory ego states of nurses working at psychiatric clinics
  1. Tez No: 289228
  2. Yazar: MELİKE YÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmanın amacı, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşireler ile hastalar arasındaki iletişimi Transaksiyonel Analiz Kuramı ego durumları açısından incelemek ve hemşire-hasta iletişiminde en çok kullanılan ego durumunu saptamaktır. Araştırmada anket uygulaması ve gözlem olmak üzere nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Nicel veriler, ?Kişisel Bilgi Formu? ve?Ego Durumları Ölçeği? ile toplanmıştır. Nitel veriler, doğrudan katılımlı gözlem yöntemi ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U, Kruskal-Wallis, Korelasyon analizleri, Kendall's Tau-c katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre psikiyatri hemşireleri araştırmacıya, sorumlu hemşirelere ve kendilerine göre Yetişkin ve Koruyucu Ebeveyn ego durumlarını ağırlıklı olarak kullanmaktadırlar. Hemşirelerin hastalarla olan iletişimlerinde kullandıkları ego durumları ile yaşı, medeni durumu, eğitim düzeyi, meslek yılı, meslekten memnuniyet durumu arasında anlamlı fark olduğu, iletişim süreçlerinde çoğunlukla Tamamlayıcı transaksiyonların gerçekleştirildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the most used ego states in communication between nurse and patient related to Transactional Analysis Theory. Quantitave and qualitative research methods were performed with using questionnare and observations. Quantitative data were collected by using ?Personal Information Form? and ?Ego State Scala?. Qualitative data were performed by directly participated observation method. Quantitative data obtained from research were evaluated with Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Correlation Analysis and Kendall?s Tau-c tests. According to results of this study, psychiatric and mental health nurses use Adult and Nurturing Parent ego states related to researcher, administrative nurses and nurses. A significant difference were indicated between ego states which nurses used in communication with patients and nurses? ages, marital status, education level, work experience, job satisfaction. It was also determined that Complementary Transactions came trust predominantly in communication process.