Yerel yönetimler reformu bağlamında merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki işbirliği sorununa yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research on collaboration problem between central government agencies and local administrations within the context of local administration reform
  1. Tez No: 289352
  2. Yazar: HATİCE SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması; 5018 sayılı Kanunun kamu kurumlarına zorunlu kıldığı uygulamalardan stratejik planlama, performans programı ve iç kontrol uygulamaları alanında merkezi düzeyde yönlendirici kurumlar ile yerel yönetimler arasındaki işbirliği sorununu aktörlerin bakış açılarını anlayarak derinlemesine betimlemeyi ve işbirliğinin önündeki engelleri ortaya koymayı amaçlamıştır.Söz konusu amaç doğrultusunda araştırmanın temel problemi, reform uygulamalarından stratejik yönetim, performans programı ve iç kontrol alanında merkezi düzeyde yönlendirici kurumlar ile yerel yönetim birimleri arasındaki işbirliğinin önündeki engeller nelerdir? şeklinde ifade edilebilir. Araştırmanın alt problemlerinden ilki, bu alanda işbirliği çerçevesinde yaşanmakta olan sorunlar nelerdir? diğeri, bu sorunların giderilmesine yönelik neler yapılmalıdır? ifadeleridir. Yapılan araştırma, yöntemi, süreçleri ve özellikleri bakımından nitel bir araştırma olarak adlandırılabilir. Bu araştırmada veri toplama yöntemi olarak açık uçlu görüşme formu yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde örnekleme türlerinden amaçlı örnekleme tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Marmara bölgesindeki İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Sakarya Büyükşehir Belediyelerinin, Gebze ve Körfez Belediyesinin, DPT Kurumsal ve Stratejik Yönetim Dairesi Başkanlığının, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün konu ile ilgili yönetici ve uzmanlarından toplam 12 kişi oluşturmaktadır. Toplanan veriler ?içerik analizi? yöntemi ile değerlendirilmiştir. Veriler analiz edilirken Atlas. ti 6.0 programı kullanılmıştır. Görüşme metinlerinin analizi neticesinde ortaya çıkan temalar; işbirliği sorunu, işbirliğinin önündeki engeller, merkez ve yerelin işbirliği çabası, reformların başarısızlık nedenleri ve işbirliğinin sağlanmasına yönelik önerilerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define the collaboration problem between supervising agencies of central government and local administrations in the areas of strategic planning, performance program and internal control applications obliged by the law 5018 by understanding the perspectives of actors and to state the barriers to collaboration.The main problem of this study can be expressed as“what are the barriers to collaboration between supervising agencies of central government and local administrations in strategic management, performance program and internal control areas??. The first subproblem of the study is the statement of ”what are the problems faced in this area regarding the collaboration framework?“ and the other is ”what are the suggestions to resolve these problems??. The conducted research can be categorized as a qualitative study. Open-ended interview form method is used for data collection. Purposive sampling is preferred for defining the sample of the research. The sample of this research include 12 directors and experts from Metropolitan Municipalities of Istanbul, Kocaeli, Bursa and Sakarya, Municipalities of Gebze and Korfez, Head of the State Planning Organization Institutional and Strategic Management Department, General Directorate of Budget and Fiscal Control and General Directorate of Local Administrations. The data collected is evaluated using content analysis. Atlas ti 6.0 software is used for analyzing data. The families that arise as result of the interviews are the collaboration problem, barriers to collaboration, the collaborative endeavor of central and local agencies, the causes of failures in reforms and suggestions to form collaboration.