Transfer fiyatlandırması ve muhasebeleştirme süreci
Transfer pricing and accounting process
- Tez No: 289375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyada, çok uluslu şirketlerin ve aynı zamanda da çok ortaklı şirketlerin sayısının giderek artması, birbiriyle olan alışverişlerinin de artması anlamına gelmektedir. İşte bu noktada şirketler, doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili olduğu şirketlere mal veya hizmet alım satımı esnasında uyguladıkları fiyatı veya bedeli ilişkisiz kişilere uyguladıkları fiyattan farklılaştırabilmektedirler. Söz konusu durumda karşımıza transfer fiyatlandırması kavramı çıkmaktadır. Çalışmada, transfer fiyatlandırması ile ilgili dünyadaki ve özellikle de Türkye'deki yasal düzenlemelere yer vermenin yanında, muhasebe kayıtlarına da yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, transfer fiyatlandırmasının kavramsal ve yasal çerçevesinin anlaşılmasının yanında ilgililere pratikte kullanılabileceği bilgileri de sunmaktır.
Özet (Çeviri)
All over the world, increasing number of both multinational and multi-partner companies also means increasing level of exchange with each other. Here at this point, companies differentiate prices or costs applied during product or service trade if other side is directly or indirectly in a relationship with company or not. Again here at this point, the notion transfer pricing meets us. In study, besides giving information about legal regulations of transfer pricing worldwide, especially in Turkey, accounting records are also included. The purpose of this study is to build a framework for both notional and legal perspectives of transfer pricing and to provide useful informations to parties.