Fakirlikle mücadelede kamu politikaları ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerine bir inceleme
Fighting against poverty in public policies and a review on social assistance and solidarty fund.
  1. Tez No: 289518
  2. Yazar: PINAR KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sosyal risklerin başında gelen en büyük sorunlardan biri olan fakirlik, tüm dünya ülkelerinin gündeminde bulunması kaçınılmaz olan bir olgudur. Fakirlik tanımlamaları ve boyutları ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre değişim göstermektedir. Fakirliği genellikle savaşlar, ekonomiye fazla müdahale eden kötü yönetimler, felaketler, eğitimsizlik gibi nedenlere bağlayan Dünya Bankası, IMF gibi uluslararası finans kuruluşları tarafından, 1990 yılında yayınlanan Dünya Kalkınma Raporu ile bu görüşlere uygun olarak çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çözüm önerilerinde, küreselleşme sürecine uyum, bunun için de neo liberal politikaların uygulanması, makro ekonomilere önem verilmesi ve büyümenin öncelikli gerçekleştirilmesi gerektiği öne sürülmüştür. Buna karşın bazı düşüncelere göre de, bu önerilerin tam tersine etki yarattığı ortaya çıkmakta ve bu görüşe göre, büyümeye öncelik verebilmek için kamunun küçülmesinin olumsuz etkisi olarak fakirlik daha da artış göstermektedir. Bu bağlamda bu tezin amacı, fakirlikle mücadelede uygulanan kamu politikaları ve bunların etkiliğinin araştırılması, bununla birlikte fakirlikle mücadele sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının rolünün değerlendirilmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde fakirlik olgusunun kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuş, fakirliğin Türkiye ve Dünyadaki boyutları ele alınmıştır. İkinci bölümde, fakirlikle mücadelede kamu politikalarına, sosyal yardım programları kapsamında hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, vakıfların genel özellikleri ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının kuruluş amacı ve görevleri, yönetsel yapısı gelirleri ve faaliyetleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, 2010 yılı içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına sosyal yardım programı kapsamında yapılan aktarmaların iller bazında dağılımına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün sosyal yardım alanını düzenlemeye yönelik projelerine ve 2003-2011 yılları arasında proje destek programlarının illere göre dağılımına değinilmiştir. Sonuç olarak, 2001 krizinden bu yana Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının kriz dönemlerinde verdikleri hizmetlerin hangi şekilde, hangi doğrultuda ve ne kadar olduğu ve fakirlikle mücadele kapsamında Türkiye'de uygulanan programların daha etkin olabilmesi için nelerin yapılması gerektiği hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poverty which comes in the first place as one of the biggest problems through the social risks, is an inevitable fact to be on spot of all the world countries. Poverty definitions and extents show differences based on the development levels of countries. Solution suggestions has been presented with the World Development Report published in 1990 by the international finance institutions such as the World Bank and IMF associating the causes of poverty to wars, poor managements interfering the economy, disasters and lack of education. Adaption to globalization process, application of neo-liberal policies to achieve this goal, paying importance to macro economies and necessity to fulfill development as a priority has been asserted within these solution suggestions. Despite that, according to some considerations, these suggestions have been realized to have an impact on the contrary and according to this consideration, poverty has been increasing due to the negative effect of decrease in general public for giving priority on development. In this context, main objective of this thesis is to research on public policies implemented for fighting against poverty and efficiency of them with the investigation of the role of social assistance and solidarity foundations for fighting against poverty. In the first part of the study, conceptual frame of the poverty concept has been emphasized and extent of poverty in Turkey and in the World have been evaluated. In the second part, public policies on fighting against poverty with the institutions and foundations providing service in the scope of social assitance programs have been included. In the third part, general properties of foundations and establishment aim and missions, administrative structure, incomes and facilities have been presented. In addition to these, distribution of transfers based on cities in 2010 from Social Assistance and Solidarity Incentive Fund in the scope of social assistance program to Social Assistance and Solidarity Foundations, projects of General Directorate of Social Assistance and Solidarity for the arrangement of social assistance regions and distribution of project support programs between 2003-2011 based on cities have been referred. As a result, method, direction and amount of services provided by Social Assistance and Solidarity Foundations during economical crisis beginning from the economical crisis in 2001 have been highlighted and suggestions have been proposed on improvement of the effectiveness of the programs applied in Turkey in the scope of fighting against poverty.