The identity crisis in John Osborne's 'Look Back in Anger'
John Osborne'un 'Look Back in Anger' adlı eserinde kimlik bunalımı
- Tez No: 289529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ŞEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, genel anlamda kimlik bunalımının bireylerin kişilik gelişimi, sosyal veya bireysel dünyaları ve kişilerarası ilişkileri üzerinde doğurduğu olası sonuçlar ele alınmıştır. Bu bağlamda, John Osborne'un Look Back in Anger adlı tiyatro eserindeki karakterlerin sosyal ve bireysel kimlikleri mukayese edilerek, yaşadıkları çatışma ve tutarsızlıklar tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde, John Osborne'un hayatına geniş yer vermemizin sebebi, incelenen Look Back in Anger oyununun otobiyografik bir eser olarak kabul edilmesidir. Oyunda görülen kimlik bunalımının altında yatan sebeplerin iyi anlaşılması için, kimlik bunalımı üzerinde durmayı uygun gördük. Bu amaçla, ikinci bölümde kimlik bunalımının psikolojideki kullanımı ele alınmıştır. Son bölümde ise, oyundaki karakterlerin kimlik edinimlerinde karşılaştıkları ikilemler ve sorunlar, neden ve sonuçları bağlamında ele alınmıştır.Sonuç olarak, karakterlerin yaşadığı bunalımın, kendilerini herhangi bir ideolojiye, sosyal sınıfa ya da başka bir insana adama konusunda yaşadıkları duygusal ikilemlerden kaynaklandığını tespit etmekteyiz. Ayrıca sevgi ihtiyacı ve eksikliğinin, karakterleri gündelik ilişkilerinde çelişkili kararlar vermeye ittiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to scrutinize the identity crisis and its probable effects onto the development of one?s personality, social or interior life, and interpersonal relationships in general terms. Correspondingly, we have attempted to find out what underpins the contradictions and inconsistencies between the personal and social identification of the characters in John Osborne?s Look Back in Anger.In the first chapter of the study, we have tried to give a detailed insight into the life of John Osborne, which is important for the accomplishment of this study as the play is accepted to be strongly influenced by his own private life. Since providing a richer understanding of the underlying reasons of identity crisis observed throughout the play makes it compulsory to examine the notion of the term identity crisis itself, in the first section of the second chapter we have focused on what identity crisis means in psychology. In the second section of the second chapter, we have elaborated the play in terms of the identity crisis of the characters, which culminates in having great difficulties in obtaining a clear perception of the self.According to our examination of the play, we have concluded that their identity crisis arise from the ambivalence about committing themselves to an ideology, to a social class, or just to a person. Besides, we have observed that the lack of love has forced them to make contradictory decisions with their interpersonal relationships.