Heathcliff and Catherine's paradoxical journey in Emily Brontë's Wuthering Heights
Emily Brontë 'nin Uğultulu Tepeler romaninda Heathcliff ve Catherine'in paradoksal yolculuğu
  1. Tez No: 289532
  2. Yazar: FİLİZ YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜRE MEMMEDOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Emily Brontë'nin başyapıtı Uğultulu Tepeler'de Catherine ve Heathcliff adlı iki karakterin paradoksal yolculuğunu farklı bakış açılarıyla incelemektedir. Çalışmamız, Uğultulu Tepeler romanı üzerine pek çok eleştirel makale, değerlendirme ve internet kaynağı toplandıktan sonra hazırlanmıştır. Çalışmamızda, bu iki karakteri bazı alt başlıklarla inceleyerek hayatları boyunca paradoksal bir yolculuk yaşadıklarını ortaya koymaya çalıştık. Birinci bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve durumu ele alınmıştır. İkinci bölümde Heathcliff'in paradoksal yolculuğu 4 alt başlık altında incelenmiştir: Heathcliff'in Soyutlanması, Kötülüğü, Romantikliği ve Heathcliff Bir İnsan mı Yoksa Canavar mı? Catherine'in paradoksal yolculuğu ise Catherine'in bencilliğine, yanlış ideallerine ve çöküşüne bağlı olarak detaylı bir şekilde üçüncü bölümde incelenmiştir. Sonuç bölümünün yer aldığı son bölümde ise, karakterlerin ve bu karakterlerin aşklarının benzersizliği ve trajik sonun kaçınılmazlığı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines Emily Brontë?s masterpiece Wuthering Heights, thenovel of manifold perspectives focusing on the paradoxical journey of two characters, Catherine and Heathcliff. The present study has been prepared after having collected a plenty of critical articles, reviews and internet sources on the novel Wuthering Heights. In this study we tried to prove that these two characters have a paradoxical journey throughout their lives by analyzing them under some subtitles. The first chapter provides the subject, purpose, significance and background of the study. The second chapter focuses on Heathcliff?s paradoxical journey in the frame of four subtitles: Heathcliff?s Isolation, Heathcliff?s Wickedness, Heathcliff?s Romanticism and Is Heathcliff a Man or Monster? Catherine?s journey is anatomized in the third chapter based on her selfishness, mistaken ideals and fall. The last chapter, conclusion emphasizes the uniqueness of the characters and their love, and the inevitability of the tragic end.