Görüntülü habercilikte yeni bir uygulama: Mobil video haber servisleri
A new way of television journalism: Mobile video news services
- Tez No: 289642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Son yıllarda mobil iletişim teknolojileri ve özellikle de mobil telefonlar kullanıcılarının iletişimsel alışkanlıklarını dönüştürmüşlerdir. Artık mobil telefonlar sadece sesli görüşme için değil aynı zamanda kişisel multi medya mobil cihazlar olarak da kullanılmaktadır. Bu cihazlar dijital kamera, televizyon, mp3 çalar, GPS gibi diğer cihazlara ait özelliklerin yerini alma potansiyeline de sahiptir. Mobil telefonlar, yedinci kitle medyası olarak kabul edilmekte ve mobil medya için farklı içerikler üretilmektedir. Bunlardan biri olan mobil video haber servisleri, televizyon haberciliğine yenilik getirmiştir. Bu çalışma mobil video haber bültenlerinin üretim ve dağıtım aşamalarını ve bu bültenlerin televizyon haberlerinden temel farklılıklarını belirlemeye yöneliktir. Çalışma kapsamında NTV ve TRT mobil video haber bültenleri bir aylık süre içinde kaydedilerek mobil video haber servislerinin üretim özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years the mobile communication technology and especially mobile phones has revolutionized the users communicative habbits. From now on the mobile phones not only use for the voice communication but also use as a personal multimedia mobile device. They have the capacity to replace some of the other device functionalities such as digital camera, television, mp3 player, GPS etc. Mobile devices also have potentional to change the way of newsgathering and news consuming. The mobile phones accepted as the seventh mass media and different contents created for the mobile media. One of them is mobile video news services and it?s bring innovation to the television news. In this context, this study investigates the poducing and delivery process of the mobile video bullettins and the main differences of these bullettins and television news. NTV and TRT mobile video bullettins were recorded for one month and analyzed the production features of the mobile video news services.