Medya yakınsaması ve mobil gazetecilik
Media convergence and mobi̇le journalism
  1. Tez No: 466258
  2. Yazar: SEMA SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN EVREN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde gelişen teknolojik ilerlemeler baskı ve yayın ortamlarını birbiri içerisinde yakınsaması sonucu bütünleşmiştir. Yakınsamanın pek çok çeşidi vardır, ancak ele alınan çalışmada, medya yakınsaması bağlamında farklı medya çeşitlerinin mobil platform üzerinde birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan yeni habercilik organizasyonları konusuyla sınırlandırılmıştır. Mobil platformlar, çoklu ortamların bir sentezini oluşturan ve medyalar arası iş yeteneğini yeniden biçimlendiren bir yapıya sahiptir. Birleşmelerin sentezi sonucunda medyalar arası sınırlar belirsizleşirken bu mecraların özellikle mobil platformlarda bütünleşmesi çapraz ve çoklu ortamlar olarak gerçekleşmiştir. Mobil ortamlar, sesli, görüntülü, video anlatım biçimleri üretebilen ve taşınabilir aygıtlar olarak, haberlerin organize edilmesi ve çalışma yapısını kolayca şekillendirebilecek potansiyele sahip araçlardır. Mobil araçlar ayrıca haber tüketiminin en yoğun olduğu mecralardır. Bunun sonucu olarak da mobil medya ortamlarına, gittikçe entegre olan çeşitli medya habercilik biçimleri, mobil platformlarda habercilik yapmaya başlanmış, bu durum yeni habercilik organizasyonlarını, haber içeriğini ve çalışma yapısını tümden değişime uğratmıştır. Bu çalışmanın konusu medya yakınsaması bağlamında baskı, yayıncılık ve internet haberciliğinin gittikçe mobil alanlarda kendi göstermesiyle oluşan mobil gazetecilik ortamı habercilik organizasyonları ve çalışma yapısı hakkında bir incelemeyi içermektedir. Çalışmanın odağında Türkiye'deki mobil gazeteciliğin organizasyon yapısının yapılandırılması yer almaktadır. Çalışmamın metodolojisi birbirine benzer mobil haber sitelerinin gazetecileriyle yapılan derinlemesine görüşmeyle haber organizasyonlarının bir yorumlamasını içermektedir. Bu çalışmanın sonucu, Türkiye'de mobil gazetecilik ortamı organizasyon ve çalışma yapısının yeni medya ortamına bir bakış getirdiğini göstermeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
Technological advances have been developed within the past 20 years and have been integrated into the printing and publishing environments. There are many types of convergence, but in the study discussed, the convergence of different types of media on the mobile platform in the context of media convergence has been limited to the emerging news reporting organizations. Mobile platforms have a structure that creates a composite multimedia and reshapes inter-media business capability. As a result of the synthesis of the associations, the boundaries between the media have become unclear, while the integration of these platforms into mobile platforms has been realized as cross and multi media. Mobile devices are potentially capable devices that can produce audio, video, video narrative formats and can easily organize and organize work as portable devices. Mobile devices are also the busiest media consumption media. As a result, various types of media journalism have been increasingly integrated into mobile media environments, including news content and work structure. The subject of this study is a review of the journalism and the structure of the mobile journalism environment, which consists of printing, publishing and internet journalism in the increasingly mobile areas of the convergence of the media. The organizational structure of mobile journalism in Turkey is structured in the focus of the study. The methodology of my work is an in-depth interview with journalists of similar mobile news sites and an interpretation of news organizations. The end result of this study is to show that the organizational and working structure of mobile journalism in Turkey.