Din, doğa ve çevre
Religion, nature and environment
  1. Tez No: 289725
  2. Yazar: DUYGU TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Dünya yirmibirinci yüzyıla girdiğinde, önceki yüzyıllarda başlayan ve devam etmekte olan çevre katliamları sonucu ortaya çıkan küresel ısınma, susuzluk, kuraklık, nüfusa bağlı besin yetersizliği ve kirliliğe bağlı sağlık sorunları gibi bir dizi çevre sorunu miras almıştır. Bununla beraber, çevre sorunlarına sebep olan aktörler, mevcut durumdan olumsuz yönde etkilendiklerini bilmelerine rağmen, davranış alışkanlıklarını ısrarla sürdürmektedir. Bu durum, insanların çevreye karşı ne yaptıklarından çok neden yaptıklarının incelenmesini gerekli hatta zorunlu kılar.İnsanların doğaya karşı tahrip edici tutumlarının nedenleri incelenirken, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde elli ikisinin paylaştığı inanç olan Semavi dinlerin, kutsal kitapların incelenmesi yoluyla doğaya, insana ve insan ile doğa arasındaki ilişkilere bakışının incelenmesi, dini öğretinin çevre sorunlarının ortaya çıkmasında engelleyici veya caydırıcı bir faktör olup olmadığı ve çevre sorunlarının çözümü için dini argumanların kullanılıp kullanılamayacağı gibi sorulara yanıt bulunmasını sağlayacaktır. Böylelikle, bugün insalığın karşılaştığı çevre sorunlarının dinin sınırlama ve yasaklarına rağmen ortaya çıkıp çıkmadığı ve dinin insan ile çevre ilişkisindeki rolü anlaşılmaya çalışılmıştır.Semavi dinlerin doğayı algılayışı ve doğayla ilgili konularda ortaya koyduğu duruşun, tarihsel olarak, önceki ve sonraki süreçlerle etkileşimiyle birlikte çok yönlü bir değerlendirilmesi, çevre sorunlarının temel nedenlerinin anlaşılması ve sorunların çözümü için altrnatiflerin ortaya konması açısından önemli görülmektedir ve bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the world steps into the twenty-first century, it has inherited a series of environmental problems such as the global warming, water shortage, arid climate, food shortage connected to population and health problems related to environmental pollution, due to the environmental massacre which has commenced in previous centuries and is still going on. Furthermore, actors causing the environmental problems, while knowing that they are adversely influenced by the foregoing situation, still keep their behavioral habits. This situation renders that what people are doing to environment and why they are doing it has to, or even must be examined.While the attitude of people towards the nature is being examined, an analysis through studying the holy books of Judicial religions, a belief which is shared by fifty-two percent of world population, and their perspective towards humans, nature, and their mutual relations, will lead to answer questions whether as the religious tenets are suppressing or deterring the arousal of the environmental problems and whether religious arguments can be deployed to solve environmental problems. Thus, how the environmental problems humanity faces today would arouse against the religious limitations and prohibitions and the role of religions on environment tried to be apprehended.A multi faceted evaluation of judicial religions? perception of nature and their stance against it historically and in relation with posterior and preceding processes, is seen important in understanding the basic causes and forwarding the alternatives to solve them, which is the main objective of this study.