Ankara kentiçi trafik gürültüsünün engellenmesinde kullanılacak bazı bitkiler üzerinde bir araştırma
A Research on some plant which will be used to be raised difficulties about traffic noise centrum of Ankara
- Tez No: 28984
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ulaşım, Çevre Mühendisliği, Landscape Architecture, Transportation, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİÇİ TRAFİK GÜRÜLTÜSÜNÜN ENGELLENMESİNDE KULLANILACAK BAZI BİTKİLER ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Afife EROL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hayran ÇELEM 1993, Sayfa:103 Jüri: Prof. Dr. Hayran ÇELEM ProtDr. Yüksel ÖZTAM Doç.Dr. Yalçın ÖZGEN t:M= Bu çalışmada, Ankara Kentiçi trafik gürültüsünün engellenmesinde kullanılacak bazı bitkiler üzerinde bir araştırma yapılmış, örnek olarak seçilmiş çalıların gürültüyü ne oranda azalltığı ölçülmüş ve karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Araştırmada gürültüyü belli oranda azaltan çalılar seçilmiştir. Araştırma sonucunda kullanılan çalı ve çalı gruplarının gürültüyü hissedilir oranda azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca arka arkaya grup olarak yapılan gürültü perdelerinin gürültüyü azaltmada daha etkili oldukları tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Güfultü, gürültü kaynağı, Ses düzeyi ölçer (Anlık frekans anaiizörü, gürültü perdesi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON SOME PLANT WHICH WILL BE USED ? TO BE RAISED DIFFICULTIES ABOUT TRAFFIC NOISE CENTRUM OF ANKARA Afife EROL ANKARA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE Supervisor: Prof.Dr. Hayran ÇELEM 1993. Pages: 103 Jury: Prof.Dr. Hayran ÇELEM Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Assoc. Prof.Dr. Yal çm Ö0GEM At this study, a research on some plants which will be used to be raised difficulties about traffic noise centrum of Ankara has been done, chooser! as a sample shrups of which reduce noise at which rate have been measured and has been researched as comparative. At the research, shraps which reduce the noise at certain rate have been choosen. At the end of the research, using shurps and the groups of shrups of which reduce the noise perceively has been determined. Besides, as one after the other group, doing noise screens which are more effective for reduce the noise has determined. KEY WORDS: Noise, noise source, Real-time frequency anlyzers, noise screen.