Gelişmekte olan ülkelerde sermaye yapısını etkileyen faktörler: Türkiye'de bir uygulama
Determinants of capital structure in developing countries: An application in Turkey
- Tez No: 145977
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sermaye yapısı, işletme finansının en önemli konularından birisidir ve gelişmiş ülkelerde bu konuda çok sayıda ampirik çalışmalar yapılmıştır. Buna karşın, gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile bu konudaki literatüre katkı yapmak hedeflenmektedir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' nda işlem gören imalat sektöründeki 66 firma (1992-2002 dönemi) için sermaye yapısını etkileyen faktörler, firmaya özgü değişkenler, finansal piyasalara özgü değişkenler ve makroekonomik değişkenler kullanılarak panel veri analizi yöntemi ile sulanmıştır. Firmaların büyüme oranları, bankacılık sektörünün gelişmişliği, enflasyon ve kurumlar vergisi oram, sermaye yapısı (borç/özsermaye) üzerinde pozitif etkiye; karlılık değişkeni ise negatif etkiye sahiptir. Bu sonuçlar, teori ve ampirik bulgularla tutarlıdır. Buna karşın borç/özsermaye oram, sabit varlıklar/toplam varlıklar oranından negatif, toplam kamu iç borç stoku/nominal gayri safı yurtiçi hasıla oranından pozitif olarak etkilenmektedir. Bu sonuçlar, ampirik bulgularla tutarlı değildir. Ayrıca hiyerarşi teorisi desteklenmekte ve firmaların büyüklüğü, sermaye yapısı üzerinde etkili olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Sermaye yapısı, kaldıraç, finansman tercihi, firma teorisi, panel veri analizi.
Özet (Çeviri)
Capital structure is one of the most important issues in corporate finance and a considerable number of empirical studies have been made on this topic in the developed countries. However, there has not been sufficient research in the developing countries and Turkey. This study was aim to contribute to literature on this topic. Determinants of capital structure for 66 firms (the period 1992-2002) in the manufacturing sector traded on the Istanbul Stock Exchange were tested with panel data analysis method by using firm specific variables, financial markets specific variables and macroeconomic variables. Growth rate of firms, development of banking sector, inflation and corporate tax rate have positive effect on leverage (debt/equity); profitability has negative effect on leverage. These results are consistent with theory and empirical findings. However, debt/equity ratio has been affected negatively by tangible assets/total assets ratio and positively by total government domestic debt stock/nominal gross domestic product ratio. These results are not consistent with empirical findings. Furthermore, it has supported pecking-order theory and size of firms has been effective on leverage. Keywords : Capital structure, leverage, financing choice, firm theory, panel data analysis.