Lojistik faaliyetler yönetimi, maliyetlemesi ve muhasebeleştirilmesi
Logistics activities management, costing and accounting
- Tez No: 289920
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Küreselleşmenin getirdiği rekabet ortamında işletmeler ayakta kalabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için ürünlerini ve/veya hizmetlerini daha hızlı, daha kaliteli ve daha düşük maliyetle üretmek ve müşterilerine sunmak zorundadır. Bunun gerçekleştirilebilmesi ancak iyi bir yönetim sisteminin varlığıyla mümkündür. Bu yönetim sistemi de lojistiktir.İşletmeler lojistik faaliyetlerini başarılı bir şekilde yönettikleri ve yerine getirdikleri takdirde hem rekabette üstünlük sağlayabilecek, hem pazar paylarını artırabilecek, hem de müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarabilecektir. Lojistik faaliyetler de beraberinde lojistik maliyetleri getirdiği için, bu maliyetlerin yönetilmesi ve kontrol altına alınması iyi bir maliyet muhasebesi sisteminin varlığını gerektirir.Bu çalışmanın teorik bölümünde; genel olarak lojistiğe, lojistik faaliyetler ve bu faaliyetlerin maliyetlerinin belirlenmesine ve muhasebeleştirilmesine yer verilmiştir. Bu teorik çerçeveden hareketle Erzurum il merkezinde faaliyet gösteren kargo şirketlerine bir anket uygulanmış ve bu anketle söz konusu şirketlerin lojistik hakkında ne kadar bilgi sahibi oldukları, hangi lojistik faaliyetlerin şirketlerinin maliyetlerini daha çok etkilediği ve lojistik faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi durumunda şirketlerinin maliyetlerinin bu durumdan ne ölçüde etkilendiği analiz edilmeye çalışılmıştır. Anket sonuçlarına göre araştırmaya katılan kargo şirketi çalışanlarının çoğunluğunun lojistik hakkında bilgisinin olduğu, az bir kısmının ise lojistik hakkında bilgisinin olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca lojistiği kullanmak, işletmelerinin faaliyetlerini yerine getirmesinde hız ve kolaylık sağlamıştır. Verdikleri cevaplara göre; lojistik faaliyetlerden biri olan taşımanın, lojistik maliyetlerini daha fazla etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bunlara ek olarak; katılımcıların çoğunun lojistik faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesinin işletmelerin maliyetlerinin düşürülmesinde etkili olduğu görüşüne katıldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies have to produce more quality and cheaper products and offer these products and services to their customers more swiftly in order to survive and maintain their entities in a competitive environment brought about by the globalization. It is only possible with the presence of a good management system, which is the logistics.Businesses can have the competitive advantage, a good share of the market and provide the customer satisfaction at the highest level as long as they manage and carry out the logistics activities successfully. Management and control of logistics costs requires the presence of a good system of cost accounting as logistics activities bring logistics costs.Theoretical part of the study includes generally logistics, logistics activities and determining and accounting of the cost of these activities. From this theoretical framework, a survey was carried out to the cargo companies operating in the center of the city of Erzurum. Through the survey, we have tried to analyze how much information those companies have about the logistics, which logistics activities affect the costs of companies more and to what extent the costs of companies are affected when the logistics activities are managed effectively and efficiently. According to survey results, it was determined that most of the employees of the cargo companies taking part in the research have information on the logistics and few have not. Besides, companies accelerated and facilitated their carrying out the activities by using the logistics. According to the answers given by the participants, it was concluded that as one of the logistics activities, shipping affected the cost of logistics more. In addition to these, it was determined that most of the participants were in agreement with the view that management of the logistics activities effectively and efficiently led to a reduction in the costs of the companies.