Lojistik faaliyetlerin maliyetlemesi ve muhasebeleştirilmesi: Iğdır ilinde nakliye ve kargo şirketleri üzerine bir uygulama
Costing and accounting of logistics activities: An application to shipping and cargo companies in Iğdir province
  1. Tez No: 584358
  2. Yazar: AZİZE KAHRAMANİ KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER TAZEGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Globalleşme ile birlikte yerel pazarlar uluslararası pazar konumuna gelmekte, rekabet uluslararası boyuta ulaşmaktadır. İşletmeler bu koşullarda uzun vadede varlıklarını sürdürebilmeyi ve pazar paylarını arttırmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda işletmelerin amacı müşteri odaklı olup, müşterilerin beklentilerine göre kaliteli ve düşük maliyetli ürünler üretmektir. Üretimin bütün aşamalarında doğru yönetilecek bir lojistik süreci, işletmelere rekabet avantajı sağlar. Bu açıdan, verimli bir lojistik sisteminin olması müşterilerin taleplerine daha hızlı yanıt vermeyi sağlamakta ve ortaya çıkabilecek maliyetleri azaltmaktadır. İşletmeler etkin bir lojistik yönetimi ve muhasebe sistemi aracılığıyla rakiplerinden bir adım önde olmaktadır. Lojistik işletmeler faaliyet etkinliklerinin ölçülmesi noktasında finansal bilgilerini, kar ve zarar oranlarını ve ihtiyaç duyulan diğer mali bilgilerinin önemli bir kısmını muhasebe sisteminin kayıtlarından elde etmektedir. Toplanan bu veriler işletme politikaları kapsamında analiz edilmektedir. Bu bağlamda lojistik maliyetleri muhasebeleştirmenin önemi doğrultusunda hazırlanan bu çalışmada; lojistik faaliyetler ve maliyetler hakkında genel bilgiler verildikten sonra, Iğdır ilinde lojistik alanında faaliyet gösteren iki nakliye ve bir kargo şirketinin bir yıllık muhasebe verileri elde edilerek incelenmiş ve ilgili literatürdeki akademik çalışmalarla karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda lojistik işletmelerinin Tek Düzen Muhasebe Sistemi'ne bağlı kalarak kayıt yaptıkları, ancak etkin maliyet yönetiminin sağlanmasına katkı sağlayacak hesap gruplarını kullanmadıkları görülmüş ve bu doğrultuda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With globalization, local markets become international markets and competition reaches international dimensions. Under these conditions, enterprises aim to maintain their assets and to increase their market shares in the long term. In line with this target, the aim of the enterprises is to become customer-oriented and to produce quality and low cost products in order to meet customer expectations. A logistics process that is managed correctly at all stages of production provides enterprises with a competitive advantage. In this respect, having an efficient logistics system enables enterprises to respond to the customer demands faster and reduces the costs that may arise. Businesses are one step ahead of their competitors through an efficient logistics management and accounting system. Logistics companies obtain their financial information, profit and loss ratios and other necessary financial information from the records of the accounting system in order to measure their operating effectiveness. These data are analyzed within the scope of business policies. In this context, in this study prepared in line with the importance of accounting for logistics costs; after giving general information about logistics activities and costs, one year accounting data of two transportation companies and one cargo company operating in the field of logistics in Iğdır province were obtained and examined and compared with the academic studies in the related literature. As a result of the study, it was seen that logistics enterprises make their accounting records by adhering to Uniform Accounting System, but do not use account groups that would contribute to effective cost management and therefore, suggestions were made in this direction.