PAMAM dendrimerle kaplanmış monometalik nanoparçacıklarının sentezi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of dendrimer encapsulated monometallic nanoparticles
  1. Tez No: 290289
  2. Yazar: ESFET EZGİ TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHADİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Farklı jenerasyonlardaki PAMAM ve Jeffamin çekirdekli PAMAM dendrimerlerin kalıp olarak kullanılması aracılığıyla, (G0-G3) ve NaBH4'ün indirgeyici ajan etkisi de kullanılarak farklı serilerde kobalt (Co) ve demir (Fe) nanopartikülleri sentezlenmiştir. TEM, FT-IR, VSM, XRD ve XPS kullanılarak numunelerin geniş bir analizi yapılmıştır. Manyetizasyon eğrisi düşük alanlarda süperparamanyetik histerik olmayan karaktere sahiptir ve yüksek alanlarda doyum mıknatıslanma değerine ulaşmışlardır. Tüm XRD desenleri tüm ürünlerin yapısının amorf yapıda olduğunu göstermiştir. The shake-up satellites bu pikler için daha yüksek enerjilerde gözlenmiştir. XRD toz desenleri, tüm ürünlerin amorf yapıda olduklarını gösterir ve FT-IR analizleri tüm ürünlerin varlığının dendrimer ve Co nanopartiküller aralığında olduğunu ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
A series of cobalt (Co) and iron (Fe) nanoparticles were synthesized by employing PAMAM dendrimers and Jeffamine cored PAMAM dendrimers with different generations (G0?G3) as templates and sodium borohydride as a reducing agent. Extensive characterizations of the products were done using TEM, FT-IR, VSM, TGA, and XPS. The magnetization curves have superparamagnetic non-hysteric characteristic at lower fields and with nonsaturation characteristic at high fields. All XRD patterns indicate that amorphous structure of all products. The shake-up satellites are observed at higher energies of the XPS peaks. XRD analysis showed that the amorphous structure of the all products and FT-IR analysis proved the presence of between dendrimer and Co nanoparticles