Heterosiklik tiyosemikarbazon türevlerinin geçiş metali şelatlarının sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis of heterocyclic thiosemicarbazone derivatives and their transition metal chelates and evaluation of their biological activities
  1. Tez No: 290481
  2. Yazar: ÜLKÜ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL İYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada dört tanesi orijinal olmak üzere toplam beş aromatik tiyosemikarbazon türevi ve bir adet tiyosemikarbazit sentezlenmiştir. Siklohekzilizotiyosiyanat türevleri uygun çözücü ortamında hidrazin hidratla muamele edilerek tiyosemikarbazit elde edilmiştir. Elde edilen tiyosemikarbazit 5-sübstitüe-2-furaldehit türevleriyle reaksiyona sokularak tiyosemikarbazon türevi bileşikler ve bu bileşiklerin demir (III), nikel (II) ve kobalt (II) metal kompleksleri sentezlenmiştir.Bu çalışma kapsamında yapılan tüm reaksiyonlar İnce Tabaka Kromatografisi (İTK) ile takip edilerek, oluşan ürünler uygun çözücüden kristallendirilmiş ve erime noktalarına bakılmıştır. Sentezlenen tüm ligantların yapı karakterizasyonları UV-Vis, IR, 1H NMR,13C NMR, kütle spektroskopisi ve elementel analiz (CHNS) kullanılarak yapılmıştır. Komplekslerin ise UV-vis, IR ve elementel analiz sonuçlarının kombinasyonu ile kimyasal yapıları tahmin edilmiştir. Çalışma kapsamında sentezlenen bazı bileşiklerin antibakteriyal aktiviteleri, Gram-pozitif: Staphylococcus aureus ve Gram-negatif: Klepsiella spp ve Escherichia coli bakterilerine karşı mikrodilüsyon broth yöntemi kullanılarak minimum inhibisyon konsantrasyon (MİK)'ları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, five thiosemicarbazone derivatives were synthesized. Firstly, cyclohexyl isothiocyanate was treated with hydrazine monohydrate in diethyl ether and cyclohexyl thiosemicarbazide was obtained. Then, this compound was reacted with 5-substituted-2-furaldehydes and converted to parent thiosemicarbazone derivatives. Finally, their iron (III), nickel (II) and cobalt (II) metal complexes were prepared in appropriate solvent medium.All reactions were monitored by Thin Layer Chromatography (TLC) Structures of synthesized compounds have been characterized by elemental analyses (C,H,N,S), UV-Vis, IR, 1H NMR and 13C NMR spectroscopies. The antibacterial activities of synthesized compounds were studied against Gram-positive bacteria: Staphylococcus aureus and Gram-negative bacteria: Klepsiella spp, Escherichia coli by using microdilution method and their minimum inhibition concentration (MIC) were detected.