Nizip (Gaziantep) ilçesinde 0-12 yaş grubu çocuklarda barsak parazitlerinin araştırılması
The distribution of intestine parasits on the 0?12 aged kids at Nizip (Gaziantep) region
  1. Tez No: 290490
  2. Yazar: AYŞE AKPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YAGCI YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Paraziter enfeksiyonlar az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bir halk sağlığı problemi olarak günümüzde de önemini korumaktadır. Hijyen ve sanitasyon kurallarına yeterince uyulmayan toplumlarda bu tür hastalıkların daha sıklıkla görüldüğü, bunun toplumun sosyo-ekonomik düzeyi, eğitim durumu ve kültürel koşulları ile ilişkili olduğu; Türkiye'de insanlarda ve evcil hayvanlarda konu ile ilgili yapılan tüm çalışmalarda, toplumun yerel gelişmişlik düzeyi ve yaşam tarzlarına göre değişmekle birlikte paraziter enfeksiyonlardan, özellikle gastro-intestinal sistem hastalıkları, ülkenin temel sağlık problemleri arasında ilk sıralarda yer alır.Bu araştırmada Mayıs ? Eylül 2010 tarihleri arasında Nizip Devlet Hastanesine gastrointestinal yakınmalarla başvuran 0?12 yaş grubu çocuklarından alınan gaita örnekleri direkt mikroskobi (nativ-lugol) yöntemi ile incelenmiştir. İncelenen toplam 250 gaita örneğinin 47(%18,8)'sinde tek tür parazit kaydedilmiştir. Bunların 46'sı (%97,8) protozoon, 1'i (%2,12) helmint olarak tespit edilmiştir. Parazitlerin türlere göre dağılımı ise; Entamoeba coli 19(%7,6), Entamoeba histolytica 15(%6), Giardia intestinalis 12(%4,8) ve Ascaris lumbricoides 1(%0,4) olarak bulunmuştur. Parazit dağılımına etki eden faktörler hakkında bilgi edinmek için; gaita örnekleri alınan çocuklara sosyo demografik anket uygulanmıştır. Çalışmada cinsiyete göre kızların 21(%19,1)'inde, erkeklerin 26(%18,6)'sında parazit saptanmıştır. Çiğ et ve sebze yemeyenlerin %14,4'ünde, yiyenlerin %31,2'sinin gaitasında bir parazit saptanmıştır. Bu durumun istatistiksel olarak da anlamlı olduğu belirlenmiştir (P=0,002). Sonuç olarak, Nizip'de 0?12 yaş arası çocuklarda paraziter hastalık etkenlerinin yaygın olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parasits infections still keep their importance in underdeveloped and developing countries as an important public health problem. These kinds of illnesses are seen quite often in the societies where hygiene and sanitation rules have not been complied with; whereas it is related with the socio-economic level, education status and cultural requirements of the society. The studies made both for people and pet animals, in Turkey, show explicitly that gastro-intestinal system diseases are the leading among all other health problems, even though they may indicate some differences due to the local development level and living styles/standards.The studies were done in Nizip State Hospital between May-August 2010, among 0?12 aged kids that consulted to the doctors for gastrointestinal problems claims. Faeces were analysed via direct microscopy and/or nativ-lugol methods. 47 out of 250 surveyed patients (18.8%), only one type parasite was seen. 46 of them (97.8%) were protozoon while the other one (2.12 %) was helmint. The percentage of frequency distribution of the parasites were noted as, 19Entamoeba coli (40.5%), 15-Entamoeba histolytica (31.9%), 12-Giardia intestinalis (25.5%) and 1-Ascaris lumbrocoides (2.1%). Surveys were done to the claimed kids to find out the factors between socio-demographic behaviours and parasits. In this study, made according to the genders? split, parasits were found at 21 girls (19,1%) and 26 boys (%18,6). While parasits were available at 14.4 % of the people who did not eat raw meat and vegetables; the ratio was 31.2 % between the people who ate them. Statistically, it was pointed out that it was a significant factor (P=0,002). To sum up, parasiter illness factors are very common among 0?12 ages children in Nizip.