İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin kariyer gelişimleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An examination of the relationships between career development and decision making styles of elementary school 8th grade students
- Tez No: 290523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin karar verme stillerinin kariyer gelişimlerini yordayıp yordamadığını incelemektir. Ayrıca bu araştırmada ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin kariyer gelişimlerinin cinsiyete, yaşa, algılanan sosyo-ekonomik düzeye, algılanan akademik başarıya, anne ve babanın öğrenim düzeylerine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek de amaçlanmıştır.Araştırma grubuna Kırıkkale ilindeki 7 resmi ilköğretim okulundan 400 (213 kız ve 187 erkek) 8. sınıf öğrencisi katılmıştır. Verileri toplamak için Ergenlerde Karar Verme Ölçeği (EKVÖ), Çocuklar İçin Kariyer Gelişimi Ölçeği (ÇKGÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verileri çözümlemek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, tek yönlü varyans analizi ve t testi kullanılmıştır.1.İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin EKVÖ'nin karar vermede özsaygı ile ihtiyatlı seçicilik, umursamazlık, panik, sorumluluktan kaçma alt ölçekleri puanları birlikte ÇKGÖ puanlarına ilişkin toplam varyansın %23'ünü açıklamıştır. İhtiyatlı seçicilik kariyer gelişiminin en güçlü yordayıcısı olup bunu sırasıyla karar vermede özsaygı ve panik izlemiştir.2.Öğrencilerin kariyer gelişimi puanları cinsiyete, anne ve babanın öğrenim düzeylerine göre anlamlı olarak farklılaşmamıştır.3.Öğrencilerin yaşları, sosyo ekonomik düzeyleri ve algılanan akademik başarı düzeyleri yükseldikçe kariyer gelişimi düzeylerinin de anlamlı olarak yükseldiği bulunmuştur. Bu bulgu yaşın, sosyo ekonomik düzeyin ve akademik başarının kariyer gelişiminde etkili değişkenler olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether decision making styles of elementary school 8th grade students predict their career development. In addition, the purpose of this study is to examine whether career development of elementary school 8th grade students according to gender, age, perceived social economic status, academic achievement, education levels of mother and father.400 (213 female and 187 male) students from 7 formal elementary schools from Kırıkkale city participated to this study. Adolescent Decision Making questionnaire (ADMQ), Childhood Career Development Scale (CCDS) and Personal Information Form are used to collect data. Simultaneous Multiple Regression Analyze, one way ANOVA and t test are used to analyze data. According to the results of this study;1. The self-esteem in decision making, vigilance, panic, complacency and cop-out subscales scones together accounted for a significant proportion of the variance (%23) of the career development scores. The vigilance, decisional self esteem and panic are very power predictors of the career development.2. There are no significant differences in career development scores of the students according to gender, the education levels of mother and father.3. When age, social economic status and academic achievement levels of the students are increased the career development levels of there are increased. These finding indicated that age, social economic status and academic achievement affected to career development.