İlköğretim ve orta öğretimde görev yapan öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması (Erzurum ili örneği)
The comparison of physical activity level teachers employed in primary-schools and secondary-schools in Erzurum (Erzurum province as a sample)
  1. Tez No: 290541
  2. Yazar: GÜL EDA BURMAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, farklı branşlardaki öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Erzurum ilinde devlet okullarında görev yapan farklı branş öğretmenleri, örneklemini ise Erzurum ilinde devlet okullarında görev yapan farklı branşlardaki 462 erkek ve 318 bayan olmak üzere toplam 780 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Bouchard'ın FAD kaydı anketi kullanılmıştır?. Anket sonucuna göre beden kitle indeksi, günlük kalori harcaması(kcal) ve bazal metabolik oranları belirlenmiştir.Katılımcıların demografik dağılımlarının belirlenmesi için betimleyici istatistik yapılmıştır. Katılımcıların cinsiyetlerine, medeni durumlarına ve fiziksel aktivite etkinliklerine katılım durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için verilere bağımsız örneklem t- testi analizi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmada; cinsiyet, yaş ve medeni durumuna göre BKİ değerleri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Yaş artarken BKİ oranı artmaktadır. Bazal metabolizma sonuçlarına göre cinsiyetler karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık saptanmıştır . Erkek öğretmenlerin ortalamasının, bayan öğretmenlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Harcanan toplam kalori sonuçlarına göre yaş grupları ve cinsiyetler arasında enerji harcamasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır .
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to compare the physical activity levels of teachers in different fields.The research was carried out on teachers of different fields teaching in Erzurum state schools. A total of 780 teachers, 462 male and 318 female, make up the example pool.In the study, Bouchard?s FAD recording survey was used as a data collector. Body Mass Index, daily calorie consumption and basal metabolism ratios were found according to survey results.The demographic distribution of volunteers was found by the indepent pool t- test analysis was applied to test whether the gender, marital status, and physical activity attendance of volunteers have, statistically, a significant difference. In the study, the confidence level was accepted as 0.05In the study, significant differences between BMI values based on gender, age, and marital status were found. As age increases, the BMI ratio increases. A significant difference was noted when the basal metabolism results were compared with gender. The average of the male teachers was found to be higher than that of the female teachers. According to total calorie consumption, a significant difference was noted in energy consumption between age groups and gender.