Tarih öğretiminde kadın imajının yeniden inşası
Reconstruction of women images in history teaching
  1. Tez No: 290550
  2. Yazar: MELİHA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tarih öğretiminin değişen yöntem ve amaçları sosyal tarih konularını da ön plana çıkarmaya başlamıştır. Sosyal tarihe ve gündelik hayata ilginin artması ile kadın tarihi de konuşulan konular arasında yerini almıştır. Feminizmin ve toplumsal cinsiyet çalışmalarının katkısı ile kadın tarihi konusu ders kitaplarında sorgulanmaya başlanmıştır. Kadın imajlarının ve rollerinin ders kitaplarında sorgulanması, imaj çalışmalarına ışık tutmuştur.Bu çalışmanın amacı, mevcut tarih ders kitaplarında eksik olduğu düşünülen kadın imajlarına dikkat çekerek tarih ders kitaplarında kadın imajının yeniden inşasına ön ayak olmaktır. Ayrıca öğrencilerin kadın tarihine ilişkin tutumlarına ulaşarak, öğrenci tutumlarını sorgulamaktır. Öğrencilerin önerdiği kadın rolleri ve imajlarına ulaşılmaya çalışılmıştır.Kadın imajının yeniden inşasına yönelik yapılan bu çalışmada, I. bölümde Beşli Likert Tipi tutum ölçeği geliştirilerek uygulanmış ve öğrenci tutumları belirlenmiştir. Öğrenci tutumları cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi bakımından değerlendirilmiştir.Ayrıca öğrenciye açık uçlu iki soru yöneltilerek, cinsiyet ve anne baba eğitim düzeyinin öğrencilerin tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Öğrencilerin önerdiği kadın imajlarına ve rollerine ulaşılmıştır. Her iki anketin analizi ile elde edilen bilgiler tablolar aracılığıyla tasnif edilmiştir. Tarih ders kitaplarında eksik olduğu düşünülen imajlarla ilgili bir öneri geliştirilmiştir.Önerilen kadın imajlarının gerekçeleri verilen tarihsel bilgilerle ortaya konmuştur. Verilen bilgilere muhakkak eklenecek çok kişi ve bilgi bulunmaktadır; ancak öneri olarak sunulan imajlar için örnek kadınlar seçilmiştir. Her bir bölümü ayrı ayrı kitaplaştırılabilecek potansiyele sahip olan imajların bu tez içinde tamamlanması mümkün görülmemektedir.Tarihteki çok yönlü kadınların hangi imaj dahilinde ders kitaplarına yerleştirileceği sorun olmuştur. Ancak bu kadınlar çeşitli başlıktaki imajlarda tekrar anlatılarak bu sorun aşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda verilen, ders kitaplarına yerleştirilebilecek kadın tablosu eki ile bu imaj çalışması desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the changing objectives and methods social history takes its part in teaching history. With the changing interest in social history and daily life the look at the importance of woman history has changed. The impact of feminism and gender studies was that the woman issue in history books started to be scrutınızed. The increasing interest in woman images and roles lead to images studies.This dissertations goal is, to underline the deficit of woman images in the history text books and give way to reconstruct this images as such. Besides that it has the objective to question the attitudes of pupils and understand their attitudes.In order to reconstruct woman images the Likert-type scale was used and developed in the first part to measure the attitudes of the students. Categorıes of the survey were male and female differences, class levels, the educational level of parents. The other way two questions were offered to see if there were differences due to gender and eduction level of the parents. The outcome were the woman images and roles which the pupils advised. The analyses of the questionnaire are shown in tables.Images are developed and presented. The suggested woman images wıth their historical background is presented. It can be added a lot of persons and information to the findings. To show the images model woman were chosen. Every images chapter can be used as research subject and because of that and can not be concluded in this Project.Woman in their appearence in hıstory might be in different areas. The basic question remains which image should be ground for he establishment of such in the text books. This Project tries to overcome this problem with telling the stories under different subtitles. To support the woman images which could be part of history text books there is a list of images in the appendix.