Sosyal politika-ahlâk ilişkisi
Social policy-ethics relation
- Tez No: 290551
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Sosyal politika, modern ve genç bir bilimdir; aynı zamanda her geçen gün önemi artmakta olan bir düşünce ve hareket özelliğine sahiptir. Sosyal politikanın önemi ve hareket alanı genişledikçe, ilgi alanları ve konuları da çeşitlenmektedir. Ancak bu çeşitlenme ve genişlemede sabit kalan bir nokta göze çarpmaktadır: Sosyal politikanın, konulara ?nasıl? yaklaştığı? Bu ?nasıllık?, ?ahlâk?a çağrışım yapmaktadır, çünkü ahlâk da ?nasıl olunması? gerektiğine vurgu yapmaktadır. İşte bu noktada sosyal politika ile ahlâkın ilişki zemini görülmektedir. Bu çalışma, bu ilişki zemininin gerçekte var olup olmadığını, varsa hangi çerçevede olduğunu irdelemektedir. Esasında ise, bu ilişkinin nasıl olması gerektiği üzerine bir sosyal politika ahlâkı modellemesi ortaya koymaktadır. Bu modellemenin en temel özelliği, ilişkinin ?çok boyutlu? olduğunu beyan etmesidir.
Özet (Çeviri)
Social policy is a modern and new science. At the same time, it has prosperity of notion and action rising in importance day by day. As the social policy sphere of notion and action broadens, its interest and subjects have also been varied. However, in this diversification and expansion of social policy, one stable point stands out: ?How? does social policy approach to its themes? This ?how? evokes ?ethics?, because ethics emphasizes on ?how should be?. Thus, the ground of relation between social policy and ethics occurs. This work, examines whether this kind of relation really exists or not; if it does, in what way(s) it is possible. Actually the aim of the work is to produce a model of social policy ethics on how this relation should be. The main feature of the model is to proclaim that the relation is ?multidimensional?.