Matematik öğretmen adaylarının çevre ve alan konularına ilişkin alan eğitimi bilgilerinin öğrenci zorlukları bağlamında incelenmesi
Investigating of pedagogical content knowledge of prospective mathematics teachers related to perimeter and area topics in the context of students? difficulties
  1. Tez No: 290556
  2. Yazar: NURULLAH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının çevre ve alan konularına ilişkin alan eğitimi bilgilerini öğrenci zorlukları bağlamında incelemektir.Araştırma, nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması (örnek olay) ile yapılmıştır. Çalışma grubunu 2009-2010 öğretim yılında Cumhuriyet Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda son sınıfta öğrenim gören beş öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubu, olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden, amaçlı örnekleme yönteminin bir çeşidi olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir.Araştırmanın verileri; görüşme, gözlem ve doküman incelenmesi yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. İlk olarak, beş öğretmen adayının her biriyle görüşme formu esas alınarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra, beş öğretmen adayının öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında, staj için gittikleri okullarda daha önce hazırladıkları ders planları göz önünde tutularak ders işleyişleri gözlemlenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde içerik ve betimsel analiz kullanılmıştır.Verilerin analizi sonucunda, öğretmen adaylarının öğrenci zorlukları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları hatta bizatihi kendilerinin öğrenci zorluklarına sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının çevre ve alan konularına ilişkin öğrenci zorluklarını tespit etmede ve bu zorlukların giderilmesinde istenen durumda olmadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining pedagogical content knowledge of prospective mathematics teachers related to perimeter and area topics in the context of students? difficulties.That is a case study, which is a qualitative research design. Study group contains five senior students attending Cumhuriyet University, Faculty of Education, Department of Elementary Education, Mathematics Teaching in the academic year 2009-2010. The study group was determined by means of criterion sampling method, which is a purposive sampling method.Research data were collected by means of methods such as interview, observation and examination of documents. Firstly, semi-structured interviews were conducted with five prospective teachers based on the interview form. Then, lecturing of five prospective teachers were observed in the schools where students went for internship within the scope of teaching practice course based on the lesson plans prepared beforehand. Descriptive analysis and content analysis were used for analysis of the obtained data.Data analysis revealed that prospective teachers do not have adequate knowledge about students? difficulties and that even they have students? difficulties. In addition, obtained data showed that prospective teachers do not have adequate knowledge and skill in the matter of determination and elimination of students? difficulties.