Ergenlik dönemindeki çocukların (12-13 yaş) duygu ve düşüncelerini ifade etmede görsel sanatlar dersinin önemi
Adolescent children (12-13 years) feelings and thoughts in the visual arts course behind the creation of express
- Tez No: 290555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF BAYTEKİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlik dönemine girmiş veya girme evresinde olan çocukların sevgi, kıskançlık, , korku, hüzün, hoşlanma, heyecan gibi duygularını Görsel Sanatlar dersinde ne ölçüde açığa vurduklarını saptamaktır. Çocukların ergenlik döneminin özelliklerini ne derecede yansıttıklarını ve yaşamlarında etkilendikleri olayları ve kişileri sezebilmekle birlikte çocukların çevresi, ailesi ve arkadaşları ile olan ilişkilerini ve düşüncelerini incelemektir.Bu araştırmada, uygulamalı etkinlikler kullanılmış, araştırma gözlem ve görüşmeye dayalı veriler üzerinde yürütülmüştür. Şans yöntemiyle seçilen öğrencilere duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilecekleri konular verilerek resim yapmaları istenmiştir. Uygulama sürecinden sonra yapılan resimler üzerinde analizler ve yorumlar yapılarak çocuklar hakkında bilgiler elde edilmiştir. Bunun yanında öğrencilerle görüşmeler yapılmış resimlerinde anlatılmak istenen düşüncelerle ilgili bilgiye varılmıştır.Araştırma, Yozgat Bahçeşehir Şehit Mehmet Armağan Alper İlköğretim Okulu'nda uygulamalar yaparak gerçekleştirilmiştir. 7. sınıf öğrencilerinden seçilen 15 öğrenciye resim yaptırılarak uygulama süreci tamamlanmıştır. Sanat etkinlikleri sonucunda ortaya çıkan veriler toplanmış, analiz edilmiş ve elde edilen veriler sonuçta bir araya getirilmiştir.Bulgular, çocukların iç dünyalarını yansıtmalarında, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerinde görsel sanatlar dersinin önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Çocuklar içinde bulundukları çizgisel gelişim dönemlerini resimlerinde yansıtarak onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadırlar. Çocukların resimlerine bakarak fiziksel, zihinsel, kişisel, sosyal ve cinsel gelimleri hakkında da bulgular elde edilmiştir. Aynı yaş grubu çocukları içerisindeki duygu ve düşünce farklılıkları tespit edilmiştir. Bulgular, çocukların yaşamlarında etkilendikleri olayları ve kişileri görsel sanatlar dersinde yapılan sanat etkinlikleriyle açığa vurduklarını göstermektedir. Çocuğun ergenlik dönemindeki sorunlarını ve içsel çöküntülerini tespit etmede bu dersin önemli olduğu saptanmıştır. Bu bulgular ışığında, yapılabilecek araştırmalara ve çocuklara karşı geliştirilecek öğretmen ve ebeveyn tutumlarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, entered into adolescence or entering in a phase of children with love, jealousy, fear, sadness, enjoyment, excitement and emotions, such as the Visual Arts course what extent is to determine what they reveal.To what extent the characteristics of children in adolescence and the life they had reflected on the events and influences surrounding the children We could detect people, their relationship with family and friends and thoughts incelemmust be added.In this study, used hands-on activities, research based on observations and interviews were conducted on the data. Selected students with a chance method easily can express their feelings and thoughts about givingrek were asked to paint. After the application process, analysis and comments on the pictures made about the children was obtained. Besides interviews with the students want to be told in pictures madeinformation about how the idea has been reached.Research, Yozgat Mehmet Armagan Alper Martyrs Primary School Bahçeşehir applications are conducted by doing. 7. grade students to 15 students selected from the implementation process was completed files built. Art ActivationAs a result of the resulting data ikleri were collected and analyzed the data obtained are combined into one result.Findings reflect the inner world of children, to express feelings and thoughts is important visual arts course reveals. Children in the images reflected in their linear growth period, Arataus to be more knowledgeable about their rak provide. Children looking at pictures of physical, mental, personal, social and sexual findings were obtained about the example. Within the same age group children feeling ve thought differences were identified. Results, events and other influences in the lives of children and the arts in visual arts courses in their activities they are revealing. Adolescent childto identify problems and internal breakdown were found to be important in this course. In the light of these findings, to do research and teacher and parental attitudes towards children to be developed recommendations were presented.