Öğretmen adaylarının sınıf yönetiminde kullanılan disiplin modellerine ilişkin görüşleri
Opinions of prospective teachers on disiplinary models used in class management
- Tez No: 290563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Öğretmen adaylarının sınıf yönetiminde kullanılan disiplin modellerine ilişkin görüşlerinin incelenmesini amaçlayan bu araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Günümüzde sınıf yönetiminde kullanılan pek çok disiplin modelinin varlığından söz edilebilir. Bu araştırmada öğretmen adaylarının Davranış Değişikliği Modeli, Rudolf Dreikurs'ın Sosyal Disiplin Modeli, Kounin Modeli, Glasser Modeli, Canter Modeli ve Etkili Öğretmenlik Eğitimi Modeli hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde son sınıfta öğrenim görmekte olan 360 öğretmen adayına katılmıştır. Araştırmada veriler, anket aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans dağılımları, aritmetik ortalama, yüzde ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar farklı branşlardaki son sınıf öğrencilerinin bu araştırmada kullanılan disiplin modellerine ilişkin farklı görüşleri olduğuna ulaşılmıştır. Disiplin sağlamada ceza kullanımı, öğretmen adayları tarafından en az katılım oranına sahipken, disiplin sağlanmasında öğrenci katılımı ve empatik anlayış en fazla katılım oranına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study, aiming to investigate the opinions of prospective teachers on disciplinary models used in class management is a descriptive study with scanning model. Today, there are many disciplinary models used in class management. In this study, opinions of prospective teachers on Behavioral Change Model, Rudolf Dreikurs? Social Discipline Model, Kounin Model, Glasser Model, Canter Model and Effective Teaching Education Model. 360 prospective teachers in their final year in Gazi University Gazi Faculty of Education participated in the study. Data were collected through questionnaire in the study. Frequency distribution, arithmetical mean, percentage and ANOVA were used in data analysis. Results obtained in the study showed that final grade students from different branches have different opinions on disciplinary models used in this study. While use of punishment had the lowest rate of participation by prospective teachers, student participation and emphatic approach in discipline had the highest rate.