İşe alıştırma eğitimlerinin örgütsel bağlılığa etkisi: Havalimanı yer hizmetleri çalışanları üzerine bir araştırma
Impact of orientation training to organizational commitment a research on the airport in the ground service employees
  1. Tez No: 290567
  2. Yazar: AYHAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İşe alıştırma eğitimlerine tabi tutulan işgörenlerin işten ayrılama niyeti ve örgütsel bağlılık düzeylerinin işe alıştırma eğitimine alınmayan işgörenlere göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı havaalanlarındaki yer hizmet şirketlerinde çalışan personelin aldığı eğitiminin örgütsel bağlılıklarına etkisini araştırmaktır. İşletmelerinin faaliyetlerine devam edebilmelerinde örgütsel bağlılığın irdelenmesi oldukça önemlidir. Özellikle, gelişmekte olan ülkelerde kriz ortamlarının fazla olması, çalışanların işten ayrılmalarına neden olabilmektedir. Böyle olumsuz durumlar da yöneticilerin, örgütsel bağlılığı sağlayacak faaliyetlerde bulunmaları gerekmektedir.Araştırma alan araştırması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak iki ölçekli anket kullanılmıştır, bu ölçekler eğitimleri programlarına karşı tutumları belirleyen ve örgütsel bağlılık algılarını belirleyen ölçeklerdir. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlikleri uygulamaya elverişli bulunmuştur. Araştırma evreni Ankara Esenboğa, İstanbul Sabiha Gökçen, Dalaman, Milas-Bodrum, Antalya Havalimanlarında çalışanlardır, ankete ise toplam 209 kişi katılmıştır. Veri analizi yapılırken, demografik özellikler frekans tabloları şeklinde, eğitimi bileşenleri(bağımsız değişken) ile örgütsel bağlılık(bağımlı değişken) bileşenleri arasındaki ilişkiyi bulmak için regresyon analizi, işe alıştırma eğitiminin örgütsel bağlılığa etkisinin demografik değişkenlere göre farklılığını test etmek için Manova ve Anova testleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; işe alıştırma eğitiminin örgütsel bağlılığı açıklamadaki oranı %15,3 (regresyon katsayısı) olduğu tespit edilmiştir. Bu da işletmelerin, çalışanlarına işe alıştırma eğitimleri vermelerinin önemini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Employees? who are take orientation training level of organizational commitment and intention to leave from work is higher than employees who are not taken orientation training. İnt this context, The purpose of this study service companies, airports in the orientation training of personnel to investigate the effect of organizational devotion. Developers can continue to operate businesses. Examination of organizational commitment are very important. In particular, in developing countries. environments is more than crisis, can cause employees to leave work. Managers in such negative situations. must exist to ensure adherence to organizational activities.The research was carried out in the form of field research. Two-scale survey was used as a means of data collection, the scales that determine the orientation and attitude toward programs that determine the perceptions of organizational commitment scales. Validity and reliability of the scales were found suitable for the application. Research universe Ankara Esenboga, Istanbul Sabiha Gokcen, Dalaman, Bodrum-Milas, Antalya airports employees, the total of 209 people participated in the survey. During data analysis, demographic characteristics in the form of frequency tables, orientation training components (independent variable) and organizational commitment (dependent variable) regression analysis to find the relationship between the components, orientation training to test for differences in demographic variables influence organizational commitment Manova and Anova tests were used.As a result, the orientation of organizational commitment to education in explaining the rate of 15,3% (regression coefficient) were determined. This result requires businesses to keep the staff recruitment orientation training is needed.