İlköğretim okul müdürlerinin sahip olduğu liderlik standartlarının öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi
Determine the leadership standards that primary school principals have, according to teacher?s view
  1. Tez No: 290588
  2. Yazar: BERAT AHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okul müdürlerinin sahip olduğu liderlik standartlarının öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama tekniği kullanılarak yürütülmüştür.Araştırma, 2010-2011 yılında Ankara ili Merkez ilçelerinde görev yapan ilköğretim okulu öğretmenleri ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 388 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri ISLLC'nin belirlemiş olduğu standartlardan uyarlanarak oluşturulan anket ile toplanmıştır. Ankette üç liderlik standartı (toplumsal, etik ve politik) bilgi, eğilim ve performans alt gruplarında incelenmiştir. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma ve öğretmen görüşlerinin cinsiyet, branş ve kıdeme göre farklılığını belirlemek amacıyla Kay-Kare nanparemetrik testi uygulanmıştır.Verilerin analizi sonucu elde edilen bulgular incelendiğinde; ilköğretim okul müdürlerinde incelenen üç liderlik standardına da sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca öğretmen görüşlerinin bağımsız değişkenler açısından (cinsiyet, branş, kıdem) anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the leadership standards that primary school principals have, according to teachers point of view. In this direction, the study has been conducted by using scanning technique out of quantitative research techniques.This study has been implemented with the primary school teachers working in the central counties of Ankara in 2010-2011. 388 teachers compose the study's sampling. Data of the study has been accumulated by means of survey which is formed according to the standards determined by ISLLC. In the survey, three leadership standards (social, ethic, politic) has been studied in terms of knowledge, dispositions and performance subgroups. In the analysis of data, Chi Square nonparametric test has been implemented so as to find meaningful difference between average in the analysis of data, standard deviation, independent variable and survey topics.When the findings gained by reason of analysis of data has been studied, it has been seen that primary school principals have those three leadership standard. Apart from that meaningful difference between teachers point of view and independent variables ( gender, branch, seniority) has not been ascertained.