İlköğretim sosyal bilgiler programında halk kültürünün yeri: İlköğretim öğrencilerinin halk kültürü dersi uygulamalarına ilişkin görüşleri
The position of folk culture in the program of primary education social studies: The views of primary education students towards folk culture approach
  1. Tez No: 290601
  2. Yazar: FİTNAT GÜRGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci kademede seçmeli olarak okutulan halk kültürü dersi konularının neler olduğu, bunların ilköğretim sosyal bilgiler programı ile nasıl ilişkilendirilebileceği ve ilköğretim öğrencilerinin halk kültürü dersi yaklaşımına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemektir.Ülkemizde ilköğretim programlarına 2007 yılında dahil edilen 6, 7 ve 8. sınıf halk kültürü dersi ünite, kazanım ve öğrenme alanı boyutları dikkate alınarak incelenmiştir. Aynı şekilde ilköğretim 4, 5, 6 ve 7. sınıf sosyal bilgiler dersi ünite, kazanım ve öğrenme alanı boyutları dikkate alınarak incelenmiştir. İnceleme sonucunda örtüşen ünite, kazanım ve öğrenme alanları ilişkilendirerek tablolaştırılmıştır.Betimsel yöntemle gerçekleştirilen araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket formuyla elde edilmiştir. Araştırma, pilot ve asıl uygulama olmak üzere iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Maltepe İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 100 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Asıl uygulama ise Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Anıttepe İlköğretim Okulu, Çankaya İlköğretim Okulu, Keçiören ilçesine bağlı Hacı Mustafa Tarman İlköğretim Okulu, Mamak ilçesine bağlı Şair Nedim İlköğretim Okulu, Ergenekon İlköğretim Okulu ve Oğuz Kağan İlköğretim Okullarında öğrenim gören 600 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 18 (Statistical Package for Social Sciences) Paket Programı kullanılarak frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( ) hesaplamaları yapılmıştır, değişkenler arasında fark olup olmadığını belirlemek amacı ile t-testi, tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır.Araştırma sonucu, ilköğretim ikinci kademede okuyan öğrencilerin halk kültürü yaklaşımına ilişkin görüşleri arasında cinsiyet değişkenine, tatillerini geçirdikleri yer değişkenine ve Türkçe dersi akademik başarı değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur.Literatür çalışması ve anket uygulaması sonucunda halk kültürü dersi yaklaşımına ilişkin sonuç ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of present research is to examine the topics in folk culture that is an optional course in second grade primary education, the ways to associate these topics with social studies program and to determine if there is a meaningful difference amidst the views of primary education students towards folk culture approach.The data of the research conducted via descriptive method have been obtained through the survey method developed by researcher. The research has been conducted in two stages entitled as pilot and real practice. Pilot practice was conducted amongst 100 students receiving training in Maltepe Primary Education School in district of Çankaya, Ankara. Real practice on the other hand was executed amidst 600 students trained in Anıttepe Primary Education School and Çankaya Primary Education School within district of Çankaya, Hacı Mustafa Tarman Primary Education School in district of Keçiören, Şair Nedim Primary Education School, Ergenekon Primary Education School and Oğuz Kağan Primary Education School in district of Mamak, province of Ankara. In the analysis of obtained data, frequency (f), percentage (%), arithmetic mean ( ) calculations have been performed by using SPSS 18 (Statistical Package for Social Sciences), t-test and one-way variance analysis have been conducted to determine if there is a difference amidst variables.At the end of research it has been found that with respect to variables such as gender, holiday location and academic success in Turkish course, the views of primary education second grade students towards folk culture approach demonstrated meaningful differences.Following the literature study and survey practice, conclusions and suggestions on folk culture approach have been rendered.