Tarih öğretiminde gazete kullanımının çok perspektifliliğe etkisi
The effect on multiperspectivity of using newspaper at history teaching
  1. Tez No: 290604
  2. Yazar: İBRAHİM YAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tarih dersi; bireyleri geçmişini öğreterek toplumsal yaşama hazırlayan, onları içinde bulunduğu toplumun etkin bir üyesi haline getiren ve onlara vatandaşlık hak ve sorumluluklarını öğreten en temel derslerden biridir. Tarih dersinde, eğitim ortamlarını zenginleştirerek etkili öğrenmelerin gerçekleşmesini çeşitli araç-gereçler sağlamaktadır. Bu bağlamda, gazeteler bireyin yaşadığı toplumun içinden gelen konularla dolu olması, yaşamdaki problemlerle bireyleri karşı karşıya getirmesi, farklı bakış açıları sunması, güncel ve ucuz olması bakımından Tarih dersinde kullanılması gerekli en önemli araç-gereçler arasındadır.Bu araştırmanın amacı Tarih dersinde gazete kullanımının öğrencilerin çok perspektifli bakış açısı kazanmalarına etkisini belirlemektir. Araştırmanın nicel verileri, deneme modellerinden ?öntest-sontest kontrol gruplu modele? göre nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır.Araştırmayla ilgili nicel verilerin istatistiksel çözümlemelerinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontest puanları elde edildikten sonra, grupların ortalama puanları ile puan dağılımlarının standart sapmaları hesaplanmıştır. Gruplararası karşılaştırmalarda t testinden yararlanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi olarak .05 güven düzeyi benimsenmiştir. Araştırmanın nitel verileri nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde betimsel çözümleme tekniği kullanılarak çözümlenmiştir.Araştırma sonucunda, Tarih dersinde gazete kullanılarak öğretim yapılan deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerin perspektifleri ve derse ilişkin tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Tarih dersinde gazete kullanılarak öğretim yapılan deney grubundaki öğrencilerin öğretimde gazete kullanılmasına ilişkin görüşleri genelde olumlu yöndedir. Kendileriyle görüşme yapılan öğrencilerin tümü derste gazete kullanımının okuma ve okuduğunu anlama becerisini artırdığını, tümüne yakını gazete kullanımıyla dersi daha iyi öğrendiğini, dersi günlük yaşamla ilişkilendirdiğini ve araştırma becerilerini geliştirdiğini belirtmiştir. Görüşmeye katılan öğrencilerin tümü derste gazete kullanımıyla dersi sevdiğini, tümüne yakını derste gazete kullanımında güçlüklerle karşılaşmadığını ve tüm derslerde gazetenin kullanılabileceğini bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
History is a basic lesson that prepares people for future, makes them parts of the life by teaching their past. In history lesson, various tools are the tools that form efficient teaching enriching education environment. In this sense, journals are among the most important tools to be used in History classes in terms of current daily life affairs, making people face with daily life problems, being up-to-date and cheap.Goal of this survey specify the affects of journal use?s providing various perspectives to students in History classes. Quantitive datas of the survey are gathered according to ?pretest-posttest model?; and qualitative ones are gathered semi-structured interview technique.Personal information form to solve survey problems, attitude scale used in social studies lesson, success tests to measure students? academic development, materials, journals were used.While calculating qualitative statistics of the survey SPSS programme was used. After gathering pretest and posttest points of the experiment group, average point and Standard deviation was calculated. T tests were used for intergroup comparisons. 0.5 extents were stated as a meaningfulness point.After the survey, a difference is revealed in favor of experiment group between the perspectives and attitudes to the lecture of students in experiment group and in traditional approach is exposed to. Giving education for students in experiment group by using journal in history class it?s seen that attitudes of the students are in positive way. Many of the students asked say that reading journal increases reading and understanding the text skills and almost all of them say that they learn the subject more easily and relate the lesson with daily lives and develop their investigation skills. All of the students participated in conversation stated that they liked the lesson with journals, and almost all of them state that they did not face with problems in using journal.