Diyarbakır halk eğitim merkezlerindeki takı tasarımı eğitim programının incelenmesi
Analyse tha jewellery design of education programme at Diyarbakir public education centers
  1. Tez No: 290627
  2. Yazar: SUNA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmanın amacı Halk Eğitim Merkezlerindeki Takı Tasarımı eğitim programının incelenmesi, günümüzdeki yeri, bu kurslardan yaralanan kursiyerlerin beklentileri ve kurs hakkındaki düşüncelerinin belirlenmesidir.Araştırmanın evrenini 2009-2010 eğitim-öğretim yılı Diyarbakır ili Halk eğitim merkezlerindeki Takı Tasarımı kursuna katılan kursiyerler oluşturmaktadır. Bu evrenden rastgele seçilen 120 kursiyer araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Araştırma kapsamına alınan kursiyerlere uygulanan anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra istatistiksel analizlerin yapılması için Microsoft Excel programından yararlanılmıştır.Microsoft Excel programından faydalanılarak frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır, bu değerler tablolar üzerinde gösterilmiştir. Bulgulardan elde edilen verilere göre tablolar yorumlanmıştır.Araştırma sonucuna göre tüm kursiyerlerin takı tasarımı kursuna katıldıkları, katıldıkları kurslara çevreden haberdar oldukları, çoğunluğunun boş zamanı değerlendirmek amacıyla kursa katıldıkları görülmüştür.Model tespitinde kitap ve dergilerden yararlandıkları en çok kullandığı malzemelerin boncuk olduğu görülmüştür. uygulanan tekniklerin çoğu, zor görünen fakat uygulaması kolay olan tekniklerdir.Malzemelerin çoğunu, kurs yerinin temin ettiği; renklerinin seçiminde kıyafete, modaya, kullanılan yere, hazır modele ve tasarıma uygun olması gibi bütün kriterleri göz önüne alarak renk seçimini gerçekleştirdikleri görülmüştür.Kursiyerlerin yapılan takıları aile bütçelerine katkı sağlamak için sattıkları görülmüş; Takı yapımında en çok kullanılan teknikler arasında tığ örgü, çivi kıvırma ve misina örgü kullanıldığı, en çok yapılan takılar arasında kolye, yüzük ve küpe bulunmuştur.Kursiyerlerin çoğunluğu takı tasarımı kurslarında, amaçlarına oldukça yeterli düzeyde ulaştıkları, verilen konuları, ders araçlarını, yararlanılan öğretim yöntemlerini, yararlanılan kaynakları oldukça yeterli buldukları, kurs ile ilgili beklentilerine oldukça yeterli düzeyde cevap aldıkları görülmüştür.Kursiyerlerin yaptıkları ürünleri çoğu zaman sergileyebildikleri, yapılan ürünlerle piyasadaki ürünler arasında çoğu zaman benzerlik olduğu ve ilgi çekici olduğu görülmüştür.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is, to analyse the education programme at Jewelery Design at Public Education Centers, current location of it, the expectations of beneficiaries and to determine the thoughts of trainees.Target population of the study is the trainees attending the Jewelery Design class at Diyarbakır Public Education Center in 2009-2010 academic year. The arbitrary 120 trainee is the sample of the research.The datas obtained from a survey which was made to the target population are computerized then, Microsoft Excel programme was used for statistical analysis.Microsoft Excel programme was used for calculating the frequency (f) and percent (%) values, andthe values was shown on the charts. Charts were interpreted according to the datas obtained from the findings.According to the results of the research, it has been concluded that all trainees attended the jewelery design class, were informed about the course from the society and the majority aimed to evaluate the spare time with the course.It has been concluded that, the trainees made benefit of books and magazines for model determination, the most commonly used material is bead; the most of applied techniques seem to be difficult but are easy to apply.It has been concluded that the most of the materials are supplied by the course itself, dresses, fashion, the place, suitability for prepared model and design and the all criterias were considered while choosing the colours.It has been seen that the trainees sell the jeweleries made at the course for breadwinning; Crochet, nail bending and fishline braid are the techniques used in jewelry design and; necklace, ring and earrings are the most common jeweleries made at the course.The most of the trainees succeeded at the course, they found the given subjects, the materials, the teaching methods, the references were really sufficent and it has been concluded that the course satisfied the expectations.It has been seen that the products made by the trainees mostly can be exhibited, the products were nearly same as the others on the market and they were pretty interesting.Following the research, including the suggestions given from the researcher for the problems.