Koro, tekrarlı ve yardımlı okuma yöntemlerinin zayıf okuyucuların okuma ve anlama becerileri üzerine etkisi
The effects of the methods of choral, repeated and assisted reading on the reading and reading comprehension skills of poor readers
- Tez No: 419437
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; koro, tekrarlı ve yardımlı okuma yöntemlerini birlikte kullanmanın zayıf okuyucuların okuma ve anlama becerileri üzerine etkisini açıklamaktır. Bu araştırma, tek denekli araştırma yöntemi ve bu yönteme ait deneklerarası çoklu yoklama düzeyi modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu okuma güçlüğü yaşayan altı öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma, Bayburt ili Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Cumhuriyetİlkokulu4. sınıftan seçilen altı öğrenciyle (1 kız ve 5 erkek) yürütülmüştür. Araştırma sürecinde (başlangıcında,ortasında ve sonunda olmak üzere) toplam 3 test uygulanmıştır. Her testte hem bilgilendirici hem de hikâye edici metinler uygulanmış ve test sonuçları metin türlerine göre analiz edilmiştir. Ön değerlendirme sonucunda öğrencilerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama durumları ve hataları belirlenmiştir. Bu testte öğrencilerin hatasız okuma düzeylerinin % 89'un altında, okuduğunu anlama düzeylerinin ise % 70'in altında olduğu saptanmıştır. Buna göre öğrencilerin okuma ve okuduğunu anlama yönüyle Endişe Düzeyi'nde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sürecinde uygulanan yöntemlerin öğrencilerin bilgilendirici ve öyküleyici metinlerde akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerinin gelişimine katkıda bulunmuştur. Öğrencilerden 4'ünü bilgilendirici metinlerdeakıcı okuma düzeyleri % 70 ile % 95 arasında olduğu için Öğretim Düzeyi'ne yükseldikleri görülmüştür. Öğrencilerin anlama düzeyleri ise % 70'in altındadır. Öğrencilerden 2'sinin öyküleyici metinlerde akıcı okuma düzeyleri % 70 ile % 95 arasında olduğu için Öğretim Düzeyi'ne yükseldikleri görülmüştür. Öğrencilerin anlama düzeyleri ise % 70'in altındadır. Ön ve son değerlendirme sonuçları incelendiğinde ise öğrencilerin bilgilendirici metinlerdeki kelime tanıma yüzdesi, hatalı okunan kelime sayısı, dakikada okudukları kelime sayısı ve okuduğunu anlama yüzdeleri arasında anlamlı bir farklılık oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin öyküleyici metinlerdeki kelime tanıma yüzdesi, hatalı okunan kelime sayısı ve okuduğunu anlama yüzdeleri arasında anlamlı bir farklılık oluştuğu belirlenirken, öğrencilerin öyküleyici metinlerde dakikada okudukları kelime sayıları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Araştırma sonunda elde edilen veriler koro, tekrarlı ve yardımlı okuma yöntemlerinin zayıf okuyucuların akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedi
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to explain the effects of the methods of choral reading, repeated reading and assisted reading on the fluent reading and reading comprehension skills of poor readers. The research was conducted with the single-subject research method and the multiple-subject survey level model. The group for the case study is consisted of six students who experience reading disability. The research was carried out with 6fourth grade students (1 girl and 5 boys) who study at Cumhuriyet Elementary School that is operated under Bayburt Directorate of National Education. In the research process (at the beginning, middle and end) 3 tests were applied. In each test, both informative and narrative texts were applied and the results of tests were analyzed according to the type of the texts. At the preliminary evaluation, state and errors of fluent reading and reading comprehension skills of the students were identified. In this test, error-free reading level of the students was found to be below 89%, while the reading comprehension level was below 70%. Accordingly, it is reached that the students were at the Anxiety Level in terms of reading and reading comprehension. The methods which were applied in the research process have contributed to the development of fluent reading and reading comprehension skills of the students in the informative and the narrative texts. Because four of the students' fluent reading level in informative texts was between 70% and 95%,it is observed that they advanced to the Instructional Level. Their level of understanding is below 70%. Two of the students' levels of fluent reading in narrative reading were between 70% and 95%, so it is observed that they advanced to the Instructional Level. Their level of understanding is below the 70%. When examining the pre- and post-assessment results, it is found that there is a significant difference between the percentage of recognizing the words, incorrect number of words, words number per minute, and the percentage of reading comprehension in the informative texts. In addition, it is found that there is a significant difference between the percentage of recognizing the words, incorrect number of words, and the percentage of reading comprehension in the narrative texts. Moreover it is not found a significant difference between the numbers of words per minute in the narrative texts. The data that was obtained at the end of the study shows that choral reading, repeated reading and assisted reading methods have positive effects on the fluent reading and reading comprehension skills of the poor readers.