Akıcı okuma odaklı okuma öğretiminin beşinci sınıf öğrencilerinin okuma ve okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisi
The effect of the fluency-oriented reading instruction on the reading and reading comprehension skills of the fifth grade students
- Tez No: 532835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu araştırmada, akıcı okuma odaklı okuma öğretiminin beşinci sınıf öğrencilerinin okuma ve okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında Ankara'nın merkez ilçelerinden Keçiören'de gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, bir devlet ortaokulunun bir pilot, bir deney ve iki kontrol grubu olmak üzere dört farklı şubesinde bulunan 100 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenin kullanıldığı bu araştırmada 6 hafta pilot çalışma, 2 hafta farkındalık çalışması ve 12 hafta deneysel çalışma olmak üzere toplamda 20 haftalık bir çalışma programı yürütülmüştür. Deneysel müdahale sürecinde deney grubuna akıcı okuma odaklı okuma öğretimi uygulanmış, kontrol gruplarında ise Türkçe Dersi Öğretim Programı'na dayalı öğretim yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak hem öyküleyici hem de bilgilendirici metinlerde kelime tanıma, okuma hızı, okuma prozodisi, okuma düzeyi ve okuduğunu anlamayı ölçmek için“Yanlış Analiz Envanteri”,“Okuma Prozodisi Dereceli Puanlama Anahtarı”,“Okuduğunu Anlama Testi”ve“Okuduğunu Anlama Testi Dereceli Puanlama Anahtarı”; demografik özellikleri belirlemek için“Kişisel Bilgiler Formu”; öğrencilerin kendileri ve akranlarını değerlendirebilmeleri için“Öz, Akran ve Grup Değerlendirme Formları”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) ve betimsel istatistik (frekans ve yüzde) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular; öğrencilerin hem öyküleyici hem de bilgilendirici metin okuma hızı, okuma prozodisi, okuduğunu anlama puanları ve okuma düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı farkların olduğunu gösterirken kelime tanıma düzeyi açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar; okuma tiyatrosu, eşli okuma, sesli kitaplarla model okuma ve ev okumaları ile yürütülen akıcı okuma odaklı okuma öğretiminin öğrencilerin öyküleyici ve bilgilendirici metin türündeki okuma hızı, okuma prozodisi, okuma düzeyi ve okuduğunu anlama başarılarını arttırmada Türkçe Dersi Öğretim Programı'na göre daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the effect of the Fluency-Oriented Reading Instruction on the reading and reading comprehension skills of the fifth-grade students. The research was conducted in a state secondary school located in Kecioren, one of the central districts of Ankara, in the spring semester of the academic year of 2017-2018. The study group consisted of 100 fifth-grade students in four different branches of the state secondary school, composing of one pilot group, one experimental group, and two control groups. In this study where pretest-posttest control group quasi-experimental design was utilised; a 20-week study program including a 6-week pilot study, a 2-week awareness study and a 12-week experimental study was conducted. During the experimental intervention process, the Fluency-Oriented Reading Instruction was applied to the experimental group while the Turkish Course Curriculum was adopted as an educational method in the control groups. Some essential data collection tools were adopted by the study to measure word recognition, reading speed, reading prosody, reading comprehension, and reading levels in both narrative and informative texts. These tools are as follows:“Error Analysis Inventory”,“Reading Prosody Rubrics”,“Reading Comprehension Test”,“Self, Peer, and Group Evaluation Forms”,“Reading Comprehension Test Rubrics”tool was also adopted to determine the demographic characteristics while“Personal Information Form”was used for students to evaluate themselves and their peers. The study mainly utilized three statistical analyses, which were descriptive analysis, single factor analysis of variance (ANOVA), and one-way covariance analysis (ANCOVA). Descriptive analysis was employed to examine the main characteristics of the dataset such as frequency tables and distribution of the variables. The findings reveal that there are significant differences between students in terms of reading speed, reading prosody, reading comprehension scores, and reading levels favouring the experimental group in both the narrative and the informative texts. Findings also show that there was no significant difference between the experiment and control groups in terms of the word recognition levels. The findings of the study depict that the Fluency-Oriented Reading Instruction, which was carried out with readers theatre, paired reading, reading models with audio books, and home readings are more effective in increasing the reading speed, reading prosody, reading comprehension, and reading levels achievements of the students in both narrative and informative texts by comparison with the Turkish Course Curriculum.