Yurtdışında eğitime devam eden Türk öğrencilerin stresle başa çıkma stratejilerinin incelenmesi
An investigation of coping with stress skills among Turkish international students abroad
  1. Tez No: 290642
  2. Yazar: ERDAL BAŞTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı yurt dışında dil eğitimi, lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi ve doktora eğitimi gören Türk öğrencilerin yaşadıkları stresle başa çıkmada kullandıkları stratejilerinin yaş, eğitim durumu, cinsiyet, yurt dışındaki kalış süresi, kaldığı yer ve anne babanın eğitim durumlarına göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir.Bu amaçla Amerika Birleşik Devletlerinde eğitim gören 80 dil, 23 lisans, 197 yüksek lisans ve 81 doktora öğrencisi olmak üzere, 260 erkek ve 121 kız toplam 381 Türk öğrenciye Kişisel Bilgi Formu ve Stresle Başa Çıkma Ölçeği uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen verilere, farklılıkların anlamlılık testi için ikili gruplarda ?t? testi, ikiden fazla olan gruplarda Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda çıkan ?F? değerinin anlamlı olması durumunda, hangi grupların ortalamaları arasında anlamlı düzeyde fark olduğunun belirlenmesi için ?Tukey? testi uygulanmıştır. Anlamlılık kontrolü için en düşük hata payı 0.05 olarak alınmıştır.Araştırma sonucunda;1.22 yaş ve altındaki öğrencilerin 30 yaş ve üzerindeki öğrencilere göre daha fazla sosyal destek aradıkları, öğrencilerin yaşları yükseldikçe, karşılaştıkları stresli olaylar karşısında daha az sosyal desteğe başvurdukları gözlenmiştir.2.Yüksek lisans eğitimindeki öğrencilerin, dil eğitimi alan öğrencilere göre stresle başa çıkmada sosyal desteği daha çok kullandıkları gözlenmiştir.3.Erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre, stresle başa çıkma stratejilerinden problem odaklı başa çıkma davranışlarını çok daha yoğun kullandıkları, kaçınma ve sosyal destek arama davranışlarında ise erkek ve kız öğrencilerin benzer davranışlar sergiledikleri gözlenmiştir.4.Araştırmanın yurt dışındaki yaşam süresi değişkenine göre incelenen alt probleminde öğrencilerin stresle başa çıkmada kaçınmacı davranışları benzer nitelikte kullandıkları, problem odaklı başa çıkma davranışlarını ve sosyal destek arama davranışlarını yurt dışındaki yaşam süresi daha fazla olan öğrencilerin daha çok kullandıkları gözlenmiştir.5.Öğrencilerin yaşadıkları yerin stratejileri olaylar karşısında sergiledikleri davranışlarını etkilemediği gözlenmiştir.6.Öğrencilerin stresle başa çıkma stilleri ebeveynlerinin eğitim durumu göz önünde bulundurularak incelendiğinde kaçınma davranışları dışında benzerlik gösterdiği gözlenmiştir. Annenin ya da babanın eğitim düzeyi arttıkça problem odaklı başa çıkma ve sosyal destek arama becerilerinin kullanım oranında artma olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate Turkish ESL, undergraduate, master?s, and PhD students? stresses that are faced with different areas of their life in abroad and these students? coping with stress skills to determine their chosen methods in order to identify how chosen variables such as age, gender, education level, parental education level, length of time students have been in United States of America (USA), and place students have been lived affect their coping strategies.In order to collect data, The Personal Information Form and Coping with Stress Scale have been implemented to 260 male, 121 female a total of 381 Turkish students which consist of 80 ELS, 23 undergraduate, 197 master?s and 81 PhD students who are being educated in the USA.In analyzing the data, ?t? test was applied to groups which have two variables and One Way Variance Analysis (ANOVA) was applied in groups having more than two variables. After the finding, when one way variance analysis resulted that the ?F? value is significant, ?Tukey? test was applied to find out the group means between which there is a significant difference. The lowest probability level for significance was established at 0.05.At the end of the research1-Students who were under 22 took more social support that students who are older than 30. When the students? ages increase, it was observed that students took less social support after being faced with stressful events in their life.2-It was observed that master?s students used more social support than the ESL students.3-Male students used more problem focused coping skills than the female students and male and female students had similar approaches towards avoidance and looking for social support coping strategies.4-According to length of time students have been in USA variance, students used similar use of avoidance coping strategies. One the other hand, students who have been in USA longer than others used more problems focused and looking for social support coping strategies.5-It was founded that the place students were living did not affect their coping strategies.6-When parental education level was considered with coping with stress strategies, significance were found at both problems focused and looking for social support coping strategies but no significance was found avoidance coping strategies. When the parental education level increased, usage of problem focused and looking for social support coping strategies increased.