Çağdaş Fransızca öğretimi yöntemlerinde drama tekniklerinin kullanılması
Using of dramatic techniques contemporary French teaching methods
  1. Tez No: 290669
  2. Yazar: NURKAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Çağdaş Fransızca Öğretimi Yöntemlerinde Drama Tekniklerinin Kullanılmasının önemi üzerinde duran, yeni bir kaynak oluşturabilecek uygulamalar öneren betimsel bir çalışmadır. Çalışmamızın evreni özellikle son yıllarda dil öğretim yöntemi olarak dikkat çeken İletişimsel Yaklaşımda drama tekniklerinin kullanılmasıdır.İlk bölümde, kısa bir giriş yapıldıktan sonra araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve tanımları belirtilmiştir.İkinci bölümde, dil olgusu ve yabancı dil öğretiminin üzerinde durulmuş ve yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntem ve bu yöntemlerdeki teknikler hakkında kısa bir özet sunulmuştur.Üçüncü bölümde, dramanın ne olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Dramada kullanılan teknikler hakkında bir özet sunulmuştur. Eğitimde dramanın önemi vurgulanmıştır.Dördüncü bölümde ise, iletişimsel yaklaşımın ayrıntılı özellikleri verilerek Fransızca eğitiminde dramını uygulanması üzerinde durulmuştur.Sonuç bölümünde ise, yapılan çalışmalar ışığında konu ile ilgili sonuca varılmış ve Fransızca sınıflarında uygulanacak olan drama etkinliklerine öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study that emphasizes Using of Dramatic Techniques in Contemporary French Teaching Methods and suggests some practices that can be made up a new resource. The subject of our study is the application of drama techniques in Communicative Approach which draws attention as a language teaching method especially in recent years.In the first part, the problem fact, objective, importance, hypothesis, limitedness and descriptions are explained after a short introduction.In the second part, language fact and Foreign Language Teaching are emphasized, a short summary is presented about the methods in Foreign Language Teaching and the techniques that are used in these methods.In the third part, the meaning of drama is tried to be explained. A summary is introduced about the techniques in drama. The significance of drama in education is emphasized.In the fourth part, the application of drama in teaching of French is emphasized by giving the detailed characteristics of the Communicative Approach.In the final part, It is come to a conclusion related to the subject in the light of the studies that have been done and put forward some suggestions to the dramatic activities to be applied in French classes.