Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin yazma becerileri ile öz yeterlilik algıları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between wiriting skills and self efficacy perception of learners of turkish as a foreign language
- Tez No: 290676
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada, Türkçe öğrenen yabancı öğrencilerin yazma becerileri ile yazma becerisi öz yeterlilik algıları arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini 2009-2010 eğitim öğretim yılında Ankara Üniversitesi TÖMER, Gazi Üniversitesi TÖMER ve Hacettepe Üniversitesi HÜDİL'de Türkçe öğrenen C2 seviyesindeki öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmada örnekleme yoluna gidilmemiş 2009-2010 eğitim öğretim yılında öğrenim gören C2 seviyesindeki 150 öğrencinin tamamına ulaşılmıştır.Araştırma sürecinde ölçme aracı olarak ?Yazma Becerisi Öz Yeterlilik Ölçeği?, ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Dereceli Puanlama Anahtarı? kullanılmıştır. Ölçme süreci sonunda elde edilen verilerin analizinde betimleyici istatistik (frekans, yüzde ve ortalam), T-testi, ANOVA, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U Testi analizleri kullanılmıştır. Analizler SPSS 15.0 programıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmanın sonucunda Türkçe öğrenen yabancı öğrencilerin yazma becerileri ile yazma becerisi öz yeterlilik algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to identify the relationship between writing skills and self efficacy perception of writing skills of learners of Turkish as a foreign language.The sample group of the research is C2 level students who learn Turkish at Ankara University TOMER, Gazi University TOMER and Hacettepe University HUDİL in 2009-2010 academic year. In the study, no sampling method was used and all of 150 students of C2 level in 2009-2010 academic year participated in the research.?Writing Skill Self Efficacy Scale?, ?Personal Information Form? and ?Grading Scale Key? were utilized as scaling tools in the research process. In the analysis of data which was gathered after scaling process, descriptive statics (frequency, percentage and mean), T-test, ANOVA, Kruskal Wallis and Mann Whitney U Test were run. Analyses were conducted using SPSS 15.0 program. Meaningful level for comparing data was accepted as .05.Results show that there is meaningful relationship between writing skills and self efficacy perceptions or writing skills of learners of Turkish as a foreign language.