Üniversite öğrencilerinin başarı hedef yönelimlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The analysis of achievement goal orientations of university students according to several variablaes
- Tez No: 290738
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin başarı hedef yönelimlerinin; ana-baba tutumu, algılanan sosyal destek, algılanan yetenek, algılanan akademik başarı düzeyleri ve cinsiyetlerine göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Araştırma grubu; 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 887 kişiden oluşmaktadır.Araştırmanın bağımlı değişkeni olan başarı hedef yönelimlerini belirlemek için Başarı Amaç Oryantasyonları Ölçeği; algılanan sosyal desteği belirlemek için ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği?, ana-baba tutumlarını belirlemek için ?Ana-baba Tutum Ölçeği? kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesinde bağımlı değişkenle ilişkide olan yordayıcı değişkenlerin başarı hedef yönelimini ne derece açıkladığının bulunması için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yöntemi kullanılmıştır. Bunun yanı sıra bu araştırmada öğrencilerin başarı hedef yönelimlerinin algılanan akademik başarı ve algılanan yetenek'e göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek için ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi (One-Way Anova) uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda elde edilen F değerinin anlamlı bulunduğu durumlarda bu farkın hangi akademik başarı ve hangi yetenek alanından kaynaklandığını bulmak amacıyla `Scheffe Testi' kullanılmıştır. Ayrıca başarı hedef yönelimi ile cinsiyet arasındaki ilişkinin ölçümü için t testi uygulanmıştır.Bu araştırmada aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır:Ustalık hedef yönelimini benimseyen öğrenciler daha çok demokratik ana-baba tutumuna sahipken, performans yaklaşma hedef yönelimini benimseyenler koruyucu ana baba tutumuna, performans kaçınma hedef yönelimine sahip öğrenciler ise otoriter ana baba tutumuna sahiptir. Algılanan sosyal destek ile başarı hedef yönelimi ilişkisinde, aile sosyal desteği hisseden öğrenciler ustalık hedef yönelimini benimsemektedir. Algılanan akademik başarı düzeyi yüksek olan öğrenciler algılanan akademik başarı düzeyi düşük olan öğrencilere göre ustalık hedef yönelimini daha fazla benimsemektedirler.Algılanan yetenek düzeyi yüksek olan öğrenciler algılanan yetenek düzeyi düşük olan öğrencilere göre ustalık hedef yönelimini daha fazla benimsemektedirler. Algılanan yetenek düzeyi düşük olan öğrenciler yüksek olanlara göre performans kaçınma hedef yönelimini benimsemektedirler.Kız ve erkek öğrencilerin başarı hedef yönelimleri cinsiyete göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study aims to investigate whether the achievement goal orientations of university students are changing according to gender, perceived academic success, perceived social support, perceived ability and perceived parental attitude.The research has been done on 887 students among the Gazi University during 2009-2010 school years.In order to determine the achievement goal orientation which is a dependent variable of this research ?Achievement Goal Orientation Scale?, to determine the perceived social support ?Multidimensional Scale of Perceived Social Support? and to determine the perceived parental attitude ?Parental Attitude Scale? were used.Dependent variable relationships which predictive variables in the analysis of data achievement goal orientation disclosed to what extent the method for finding multiple linear regression analysis was used. In this study, as well as students' achievement goal orientations and perceived ability to change according to the perceived academic achievement for independent samples to test the single-factor analysis of variance (One Way ANOVA) were applied. In addition to measuring the success of the relationship between goal orientation and gender t- test was applied.At the end of this research following findings were obtained:Mastery goal orientation of students to adopt more democratic attitude of parents, while those who adopt performance approach goal orientation has a protective attitude of parents, students who adopt performance avoidance goal orientation is the attitude of the authoritarian parent.Perceived social support from family relationship, social support and achievement goal orientation, students who feel adopt mastery goal orientation.Perceived high levels of academic achievement levels of students with low academic achievement to students who are perceived to favor more mastery goal orientation.Perceived ability students with high levels of mastery goal orientation to students with lower levels of perceived ability to adopt more.Students with lower levels of perceived ability than students with high performance avoidance goal orientation adopts.Research findings show that achievement goal orientations of university students differ according to their gender.