Ankara Keçiören Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezleri'nde düzenlenen takı tasarımı ders programının incelenmesi
The research of jewelry design Couse Centers of Ankara Keçiören Municipality
- Tez No: 290753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ankara İli Keçiören Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezlerinde Düzenlenen Takı Tasarımı Ders Programının, günlük hayattaki geçerliliği, El Sanatları dersi içindeki yeri açılarından kursiyer görüşlerine göre incelenmesidir.Araştırma süresince uzman görüşleri yardımıyla bir anket düzenlenmiş ve bu anket 64 kursiyere uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Ankara İli Keçiören Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezlerindeki TakıTasarımı dersine katılan kursiyerler oluşturmaktadır, bu araştırma takı tasarımı ders programına katkı sağlaması ve araştırma sonuçlarını görmek varsa eksik yönlerini gidermek amacıyla yapılmıştır.Araştırma sonuçlarının a n a l i z v e yorumlanmasında frekans ve yüzde dağılımları alınarak bulgular tablolarda verilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde takı tasarımı ders programının, kurs öğrencileri tarafından sevildiği görülmektedir.Kullanılan araç-gereçlerin günün teknolojisine çok ayak uyduramadığı tespit edilmiştir.Programda kullanılan teknikler çoğunlukla yetersiz görülmüş, piyasadaki gelişmelerin derslerde uygulanan ürünlere yansıtıldığı belirtilmiştir. Derslerde kullanılan kaynaklar kısmen yeterli düzeydedir. Derslerde oluşturulan ürünlerle piyasada bulunan ürünler arasında çoğunlukla benzerlik olduğu görülmüştür. Programda ders saati çoğunlukla yeterli bulunmuş ve dersin amacına kısmen ulaştığı görülmüştür. Programda yeni tekniklerin uygulanmasına kısmen imkan verildiği belirtilmiştir. Derslerde oluşturulan ürünlerin sergileme ve satış imkanı bulunmamaktadır. Araç-gereçlerin teknolojik açıdan yetersizdir.Kullanılan program çoğunlukla içerik açısından yetersiz durumdadır. Alınan eğitim iş hayatına kısmen uygundur. Derslerde kaynak olarak en fazla dergiler ve modeller kullanılmaktadır. Derslerde oluşturulan ürünlerin kurs dışında ilgi gördüğü görülmüştür. Öğrencilerin çoğunluğu malzeme temini konusunda sıkıntı çekmektedir. Takı tasarımı eğitiminde kullanılan öğretim yöntemleri, kısmen yeterli görülmektedir. Takı tasarımı programında öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanmaları kısmen mümkün olmaktadır. Öğrenciler alınan eğitim programında bulunan tekniklerin tamamını öğrenmelerinin mümkün olmadığını belirtmiştir. Bu programda eğitim veren öğretim elemanlarının davranışları öğrencilerin çoğunluğu tarafından dersi sevdirecek nitelikte olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this reearch is to examine the validity in daily life, the place in Handicraft Course of Municipality of Ankara Keçiören Vocational Training Course Centers Jewelry Design Course Program, in terms of particiants? views. During the research, with the help of expert opinions, a survey was organized and it is administered on 64 participants. The study area is composed of the participats of Ankara Vocational Training Course Centers Jewelry Design Course in 2010-1011 education year. On the analysis and interpretation of the research findings, results are given in the tables based on the frequency and percentage distributions.Acording to the evaluation of the data obtained from the research, it is identified that jewelry design course program is enjoyed by the students. It is seen that , equipments in use, are not match todays technology. The techniques used in theprogram was seen mostly inadequate, developnets in the market are applied on the products used in lessons. Resources used in the lessons are partly in adequate level. The products produced in the lessons and the products in the market are mostly similar.Hours in program are found offenly enough and the purpose of the course is partially achieved. It is specified that the new techniques were partly allowed to be implemented on the program.There is not any merchandising and sales opportunities fort he products that are produced in the lessons. Equipments are technologically inadequate. The program used is often inadequate in terms of content. The training is partly suitable for business. In lessons, mostly magazines and models are used as a source. Products produced in lessons are deemed of interest outside of the course. Most of the students suffer in the supply of material. Teaching methods used in Jewelry design training is seen partly enough. Students? use of their creativity in Jewelry design courses is partly possible. Students indicated that it is impossible to learn all current techniques in the given program. It is indicated that the behaviours of the teachers in this program makes most of the students enjoy the course.