Okul merkezli yönetim (Ankara'daki ortaöğretim kurumları üzerinde yapılan bir araştırma)
School based management (A research made on the secondary education institutions in Ankara)
  1. Tez No: 82087
  2. Yazar: TUFAN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
248 ÖZET Bu araştırmada, okul merkezli yönetim yaklaşımının ortaöğretim kademesinde (genel, teknik ve endüstri meslek, özel liseler) uygulanabilirliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu genel amaç çerçevesinde, aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır; 1. Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ortaöğretim kurumlarında (genel, teknik ve endüstri meslek, özel liseler) araştırmaya katılan okul yöneticileri (müdür ve müdür yrd.) ve öğretmenlerin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, görev, kıdem, okul türü, hizmetiçi eğitim (kurs, seminer vb.) durumu değişkenlerine göre sayısal dağılımı nasıldır? 2. a. Okulun vizyon ve misyon boyutu ile ilgili olarak okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşleri nelerdir ve bu görüşler arasında okul türü ve görev değişkenleri açısından anlamlı bir fark var mıdır? b. Okulun temel değerler boyutu ile ilgili olarak okul yöneticileri (müdür ve müd. yrd.) ve öğretmenlerin görüşleri nelerdir ve bu görüşler arasında okul türü ve görev değişkenleri açısından anlamlı bir fark var mıdır? c. Okul merkezli yönetimin genel hizmetler, işgören hizmetleri, öğrenci hizmetleri, bütçe, eğitim programları, okul liderliği, öğretmen, denetim, okul-çevre ilişkisi ile ilgili boyutlarına yönelik okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşleri nelerdir ve bu görüşler arasında okul türü ve görev değişkenleri açısından anlamlı bir fark var mıdır? d. Okul merkezli yönetim modelinin geliştirilmesine ilişkin okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşleri nelerdir ve bu görüşler arasında okul türü ve görev değişkenleri açısından anlamlı bir fark var mıdır? Araştırmanın evrenini; 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki genel, teknik ve endüstri meslek ile özel liselerdeki okul yöneticileri ve öğretmenler oluşturmaktadır.249 Tabakalı örnekleme tekniği kullanılarak, örnekleme 53 genel, teknik ve endüstri meslek ile özel lise alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak bir okul merkezli yönetim anket formu (77 madde) kullanılmıştır. Anketin yapı geçerliliğini sağlamak için faktör analizi yapılmıştır. Anketin alt boyutlarına ilişkin iç tutarlık katsayısı, cronbach alpha değerleri a=.70 ve a=.92 arasında değişmektedir. Anket 53 genel, teknik ve endüstri meslek lisesi ile özel lisedeki 46 müdür, 157 müdür yrd. ve 691 öğretmen olmak üzere toplam 894 kişiye uygulanmıştır. İstatistiksel verilerin analizinde, frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (x), standart sapma (ss), chi-square (x2), cochran Q, varyans analizi (F) ve scheffe testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları şöyledir: Okul merkezli yönetim uygulamasının gerçekleştirilmesine yönelik stratejik yönetim sürecini oluşturan stratejik planlama, okul gelişim planı, vizyon, misyon ve temel değerlerin resmi genel, teknik ve endüstri meslek liselerine oranla özel liselerde daha fazla geçerli olduğu görülmüştür. Okul merkezli yönetimin genel hizmetler, işgören hizmetleri, öğrenci hizmetleri, bütçeleme hizmetleri, eğitim programları, okul liderliği, öğretmen, denetim ve okul-çevre ilişkisi boyutlarına ilişkin ölçütlerin resmi genel, teknik ve endüstri meslek liselerine oranla özel liselerde daha fazla geçerli olduğu görülmüştür. Resmi genel, teknik ve endüstri meslek liseleri ile özel liselerdeki okul yöneticileri ve öğretmenler, geliştirilen okul merkezli yönetim modeli önerisine yüksek düzeyde katılmıştır.
Özet (Çeviri)
250 ABSTRACT In this research, It was aimed to put forward how applicable the school-based management approach at the secondary education level (general, technical and vocational, private high school) is. At the frame of this general aim, it was sought to answer the questions below; 1. How is the numerical distribution of the school administrators (principal and assistant principal) and teachers joining in the research in the secondary education institutions (general, technical and vocational, private high school) in the border of the Ankara Bigcity municipality in terms of the sex, age, education state, duty, seniority, school type, in-service education (course, seminar etc.) state variables. 2. a. What are the opinions of the school administrators (principal and assistant principal) and teachers related to school's vision and mission and is there any significant difference among these opinions in terms of the school type and duty variables? b. What are the opinions of the school administrators and teachers related to school's basic values and is there any significant difference among these opinions in terms of school type and duty variables? c. What are the opinions of the school administrators and teachers about the dimensions related to general services, personal services, student services, budget, education programs, school leadership, teacher, supervision, school- environment relationship of the school-based management and Is there any significant difference among these opinions in terms of school type and duty variables? d. What are the opinions of the school administrators and teachers related to the development of the school-based management model and is there any significant difference among these opinions in terms of school type and duty variables ? The space of research comprises school administrators and teachers in general, technical and vocational and private high school in Altındağ, Çankaya, Etimesgut,251 Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle county's related to Ankara Bigcity Municipality in 1998-1999 year. Using stratified sampling technique, the sampling was taken from the 53 general, technical and vocational and private high schools. In research, school-based management questionnaire form (77 item) was used as a data collecting instrument. To provide the construct validity of the questionnaire, factor analysis was made. The cronbach alpha values, the interior consistent coefficient related to the sub dimensions of the questionnaire vary between a=.70 and a=.92. The questionnaire was applied to totally 894 persons being 46 principal, 157 assistant principal and 691 teachers in 53 general, technical and vocational, private high schools. In the analysis of statistical data's, frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (x), standard deviation (sd), chi-square (x2), cochran Q, variance analysis (F) and scheffe test techniques were utilized. The result of research are; It was seen that the strategic planning, school development plan, vision, mission and basic values, which compose of the strategic management process related to the realization of the school-based management application are more valid in private high schools than those in formal general, technical and vocational high schools. It was seen that the criteria related to the dimension of general services, personnel services, student services, budget services, education programs, school leadership, teacher, supervision, school-environment relationship of the school-based management are more valid in private high schools than those in formal general, technical and vocational high schools. The school administrators and teachers in formal general, technical and vocational, private high school agreed at high rate to the developed school-based management model.