İlköğretim I. kademe 5. sınıf Türkçe ders kitabının sözcük türleri bakımından incelenmesi
Examining the primary school 1st step 5th class Turkish textbook in terms of word types
  1. Tez No: 290756
  2. Yazar: SÜMEYRA DEMİRBÜKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son zamanlarda ana dili öğretimine verilen önem artmıştır. Dil ve edebiyat çevrelerinde ?Ana dili eğitiminde nasıl etkili ve başarılı öğretim yaparız?? sorusu sorulmaya ve yanıtları aranmaya başlanmıştır. Yurt içi araştırmalara bakıldığında bu alanda çalışmaların az olduğu görülmektedir. Bu çalışma ile alandaki eksikliklere bir öneri getirilmeye çalışılmıştır.Araştırma ilköğretim 5. sınıf Türkçe ders kitabındaki sözcük türlerinin metin türlerine göre dağılımını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Yapılan bu çalışmada ilköğretim 5. sınıf 2009-2010 eğitim öğretim yılında okutulan Türkçe ders kitabı incelenmiştir. Toplam 8 temadan ve 16 metinden oluşan ders kitabının içeriğinde sözcük türlerinin metin türlerine göre dağılımı ve oranları incelenmiş, metinlerin içerik çözümleri frekans analizi ile yapılmıştır. Kelime türlerinin temalara göre farklılaştığı ancak genel olarak sırasıyla isim, fiil, sıfat, zamir, zarf, edat, bağlaç ve ünlem şeklinde sıralandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently the attention paid to mother tongue learning has increased. In language and literature field, the question ?How can we provide efficient and qualified education in mother tongue training?? arises and the answers for this question are tried to be found. When domestic and foreign studies are analyzed, it can be considered that studies in this field are limited. In this study, the purpose is to be able to offer solutions to the deficiencies in this field.The aim of this research is to identify the distribution of the word types in the 5th Grade Textbook to text types. It is a descriptional study in the scanning model. In this study, the Turkish Textbook is used for the 5th Grade students in the years of 2009-2010. On the content of the textbook consisting of totally 8 themes and 16 texts, distribution and rates of the word types in accordance with text types have been analyzed and content analysis of the texts has been carried out via frequency analysis. It has been concluded that word types differentiate in accordance with the themes but they are arranged generally as respectively nouns, verbs, adjectives, pronouns, adverbs, prepositions, conjunctions and exclamations.