İzmir ili toplu taşıma altyapısı için bir bayes ağı tabanlı müşteri memnuniyet modeli
A bayesian network based customer satisfaction surveyfor public transportation infrastructure in İzmir city
  1. Tez No: 593331
  2. Yazar: ACAR AKTOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Özellikle büyükşehirlerde toplu taşıma araçları şehir ulaşımın vazgeçilmez bir parçasıdır. Toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğun giderek artması farklı toplu taşıma araçlarının kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, İzmir ilinde bulunan toplu taşıma araçlarını kullanan 15 yaş ve üstü yolculara yönelik Bayes ağları yöntemi ile bir memnuniyet analizi gerçekleştirmektir. Bu amaçla 5 toplu taşıma aracı (Banliyö treni, metro, tramvay, vapur, otobüs) duraklarında bir anket uygulaması yapılmış elde edilen veriler incelenip ulaşılan sonuçlar açıklamalı olarak verilmiş ve son bölümde sonuçlara bağlı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially in metropolitan cities, public transport is an indispensable part of city transport. The increasing density of public transport necessitates the use of different public transport. The aim of this study is to perform a satisfaction analysis with Bayesian network method for 15 years old and over passengers using public transportation in İzmir. For this purpose, a questionnaire was applied at 5 public transportation (suburban train, subway, tram, ferry, bus) stops.