Çözücü ile şişirilmiş kömürlerin sıvılaştırılması
Liquefaction of solvent-swollen coals
  1. Tez No: 131303
  2. Yazar: AŞKIN KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇÖZÜCÜ ÎLE ŞİŞİRİLMİŞ KÖMÜRLERİN SIVILAŞTIRILMASI Aştan KİRAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Muammer CANEL Bu çalışmada Ermenek bölgesi linyitlerinden sıvı ürün elde etme olanakları araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, linyitin gözenek yapısındaki değişmelerin sıvı ürün verimine etkisini incelemek amacıyla, linyite şişirme işlemleri uygulanmıştır. Şişme ölçümleri ağzı kapalı cam tüplerde dokuz ayn çözücü kullanılarak yapılmıştır. Çözücülerle işlem gören linyit örneklerinin şişme oranlan belirlenmiş ve bu oranların çözücünün özelliklerine bağlılığı irdelenmiştir. İkinci bölümde ise orijinal linyit ve ön şişirilmiş linyit örnekleri THF ile soxhlet ekstraksiyonuna tabi tutulmuş ve her bir örnekten elde edilen sıvı ürün verimleri belirlenmiştir. DMSO ve DMF ile şişirilen linyit örneklerinin şişme oranlarının ve soxhlet ekstrakt verimlerinin diğer çözücülere oranla oldukça büyük olduğu bulunmuştur. Daha sonra aynı örnekler toluen ile süperkritik koşullarda ekstrakte edilerek sıcaklığın, basıncın ve ön şişirme işleminin ekstrakt verimine etkisi incelenmiştir. DMSO ve DMF ile şişirilmiş linyitin 500 °C sıcaklıkta toluen ile ekstraksiyonu sonucu elde edilen ekstrakt veriminin, aynı koşullarda işleme tabi tutulmayan orijinal linyitin ekstrakt veriminden % 5,5 daha fazla olduğu saptanmıştır. Uygun çözücülerle yapılan ön şişirme sırasında linyitin daha gözenekli bir yapıya dönüşmesi ve ön şişirme çözücüsünün uzaklaştırılmasından sonra boşalan gözeneklere süperkritik koşullardaki toluenin daha kolay girmesi sonucu, ekstrakt veriminin arttığı düşünülmüştür. Bunun yanında, Ermenek linyitinin ekstrakt veriminin, diğer bazı Türk linyitlerinin ekstrakt verimlerine yatan olduğu da belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca, süperkritik ekstraksiyondan elde edilen sıvı ürünler FT-IR analizine tabi tutularak ekstraksiyon sıcaklığının sıvı ürün yapışma etkisi incelenmiştir. 2003, 89 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Linyit, çözücü ile şişirme, soxhlet ekstraksiyonu, süperkritik ekstraksiyon, sıvılaştırma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis LIQUEFACTION OF SOLVENT-SWOLLEN COALS Aşkın KİRAZ Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Muammer CANEL Lignitic coals from Ermenek region were subjected to a swelling process by pretreating with organic solvents. As the micropore structure of the lignite would be expected to change during swelling, the extent of the effect of such a treatment on the yield of liquid supercritical extraction products was investigated. Swelling was carried out in closed glass tubes with nine different solvents. The extent of swelling on percent volume basis were obtained and a relation between the physical and chemical properties of the solvent and the swelling ratio was discussed. The swollen and the untreated coal samples were subjected to soxhlet-extraction with THF and the yields of liquid products for each extraction were determined. DMSO and DMF were found to be the most effective in terms of swelling ratio as well as liquid product yield. A supercritical extraction with toluen was also carried out on the same samples. The change in liquid product yield with the pre-swelling process and also with the supercritical conditions (temperature and pressure) are investigated. The yield of liquid products obtained by a supercritical extraction at 500 °C using a pretreated coal with DMSO and DMF, was found to be 5,5 % higher compared to the same procedure with untreated original coal. It was concluded that the number of reachable open pores of the coal is increased at the swelling step and thereby, toluen gas at supercritical conditions can penetrate more effectively, which results in an increase in the liquid product yield. Besides, it was also found that, the supercritical extract yield of Ermenek-coal was more or less the same as other lignites from various regions of Turkey. The liquid products from supercritical extractions at various temperatures are examined by a rough inspection of their FT-IR spectra. In so doing, an effort was made to judge the effect of extraction temperature on the composition of the product. 2003, 89 pages Key Words : Lignite, solvent-swelling, soxhlet extraction, supercritical extraction, liquefaction