Derin yağda kızartma işleminde adsorbant kullanımının kızartmalık yağların kullanım süreleri üzerine etkisi
The effect of adsorbant treatment on frying performance of oils in deep fat frying
- Tez No: 291178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ YEMİŞÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, atık yağların kullanım sürelerinin uzatılması amacıyla yağın adsorban madde ile muamelesinin etkinliği incelenmiştir. Bu amaçla, ev tipi kızartma işlemi ve seçilen 2 restaurantta yapılan kızartma işlemleri sonrasında elde edilen yağa kızartma işlemi sırasında gerçekleşen oksidasyon işlemi sonucunda oluşan oksidasyon ürünlerinin uzaklaştırılması için adsorban uygulaması yapılmıştır. Önce adsorban madde olarak son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan sentetik magnezyum silikat çeşitli konsantrasyonlarda kullanılarak farklı tip kızartma işlemleri sonucunda meydana gelen atık yağlardaki etkinliği belirlenmiştir. 3 farklı restaurantta yapılan kızartma işlemleri sonucu elde edilen atık yağlarda magnezyum silikat, aktifleştirilmiş kalsiyum bentonit ve Geohellas Mak 200 Super Flo adsorbanlarının farklı konsatrasyonlardaki etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Adsorbanların adsorpsiyon performansını değerlendirmek için toplam polar madde, dielektrik sabiti, serbest asit ve Hunter renk analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Frying is a thermal process, in order to change the physical and sensory characteristics of frying foods. Also it gives the taste, appearance and texture to food. It has widespread use in ready food industry and restaurants. Frying oil is used as a frying media.Some reactions have occured in food and oils with effect of temperature during frying. At the beginning of this reaction, oxidation reaction takes place. As a result of oxidation, oil become unusable due to oxidation products. The amount of waste frying oils is too much, that?s is a big problem for the environment. Using of adsorbant is a method in order to prolong the use of waste oils