Hasta giysilerinin giyim konforu açısından değerlendirilmesi ve alternatif giysi modellerinin geliştirilmesi
The evaluation of patient gowns in terms of clothing comfort and the development of alternative models
- Tez No: 291179
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma ile çocuklara yönelik hasta giysileri tasarlanması, bu giysilerin tasarım ve giyim konforu özellikleri açısından ele alınması amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, çocuk doktoru ve hemşirelerinin katılımıyla hasta giysilerinden fonksiyonellik, tasarım ve kumaş özellikleri açısından beklentilerin, mevcut giysilerden memnuniyet derecelerinin belirlenmesi için anket çalışması uygulanmıştır. Bunun yanı sıra tek ve çok kullanımlık hasta giysilerinin üretiminde kullanılan kumaşların fiziksel özellikleri, termofizyolojik ve duyusal konfor özellikleri ile çeşitli haslık değerleri araştırılmıştır.Deneysel çalışmalar ve anketlerden elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş, bu veriler ışığında 7 - 12 yaş arası çocuk hastalara yönelik, kolostomi ve diyaliz prosedürlerine uygun giysi tasarımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop patient gowns for children and discuss the gowns? properties in terms of design and clothing comfort.For this purpose, the survey was applied to pediatricians and nurses for determining the expectations from patient gowns in terms of functionality, design and fabric characteristics and for defining the degree of satisfaction from current patient gowns. Additionally, physical properties, thermophysiological and sensorial comfort properties and some fastness degrees of disposable and reusable fabrics used for patient gowns were investigated.The data obtained from experimental studies and surveys were evaluated statistically. In the scope of the data, gowns were designed for the children, within the age of 7 - 12, passing through colostomy and dialysis procedures.