Medikal tekstil uygulamaları için antibakteriyel ajan içeren mikrokapsüllerin hazırlanması
Preparation of antibacterial agent loaded microcapsules for medical textile applications
  1. Tez No: 291186
  2. Yazar: SENEM KARAGÖNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEMET BAŞAL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, hastane kaynaklı enfeksiyonların önlenebilmesi için medikal amaçlı tekstil ürünlerine uygulanabilecek antimikrobiyal ajan içeren mikrokapsüller geliştirmektir. Bu amaçla kabuk maddesi olarak jelatin ve arap zamkı kullanılarak, antimikrobiyal özelliği olan kekik yağı kompleks koaservasyon yöntemi ile kapsüllenmiştir. Daha sonra bu kapsüller nonwoven kumaşa aktarılmıştır.Yağ miktarı ve kabuk maddesi konsantrasyonunun kapsülleme verimi, parçacık boyut dağılımı ve mikrokapsüllerin içerdiği yağ miktarına etkileri araştırılmış, elde edilen mikrokapsüllerin ve kumaşların antibakteriyel aktiviteleri test edilmiştir. Yağ miktarındaki artış ile kapsülleme verimi artmış ancak kapsül şekilleri düzensiz olmuştur. Ortamdaki kabuk maddesi miktarı arttıkça kapsül oluşması zorlaşmıştır. Mikrokapsüller ve farklı konsantrasyonlarda kapsül uygulanan kumaşlar E. coli, S. aureus ve C. albicans mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop microcapsules loaded with antimicrobial agent to apply medical textile products in order to prevent hospital infections. For this purpose thyme oil with antimicrobial activity was encapsulated by complex coacervation method using gelatin and gum arabic as wall materials. Then, these capsules applied to the nonwoven fabric.The effect of various processing parameters, including the amount of oil and concentration of wall material, on the encapsulation yield, particle size distribution and capsule loading was investigated and antimicrobial activities of obtained microcapsules and fabrics. Microencapsulation yield increased with rise of amount of oil, but shapes of capsules became irregular. When amount of wall material in media increased, formation of capsules became more difficult. Microcapsules and fabrics to which different concantrations of microcapsules were applied showed antimicrobial activity against E. coli, S. aureus ve C. albicans microorganisms.